birgün

23° AÇIK

BİRGÜN EGE 05.12.2019 12:23

Bodrum’da kırsal turizm için yeni imar düzenlemeleri yapılacak

Bodrum’da bu yıl ilki düzenlenen Tarımsal Kalkınma Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi açıklandı. 28 maddeden oluşan çalıştay sonuç bildirgesinde Kırsal Kalkınma Kooperatifi kurulacağı belirtilirken ekolojik ve kırsal turizm konusunda çalışmalar yapılacağı ifade edildi

Bodrum’da kırsal turizm için yeni imar düzenlemeleri yapılacak

BİRGÜN İZMİR

Bodrum Belediyesi’nce, turizm kenti Bodrum’da kırsal kalkınmayı sağlamak ve tarım-turizm entegrasyonunu gerçekleştirmek amacıyla akademisyen, STK ve kamu kurum temsilcilerinin de katılımıyla düzenlenen “1. Tarımsal Kalkınma Çalıştayı”nın sonuç bildirgesi açıklandı. Mumcular Meydanı’nda gerçekleşen açıklamaya CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Belediye Başkan Yardımcıları, STK temsilcileri, akademisyenler, üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bildirgede, Bodrum’da kadın üreticilerinin desteklenmesi ve yerel işletmelerin kooperatif çatısı altında birleştirilmesi ile ekolojik turizm konusunda atılacak adımlara dikkat çekilerek, arıcılık, tıbbi aromatik bitkiler ve Karaova’da yetiştirilen ürünlerin üretim, satış, pazarlama ve tanıtımı konusunda Belediye’nin öncülüğünde gerçekleştirilecek çalışmalar sıralandı.

Bodrum Belediyesi tarafından farklı üniversitelerden akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve tarım kooperatiflerinin temsilcileri ile uzmanların katılımıyla gerçekleştirilen Bodrum 1. Tarımsal Kalkınma Çalıştayı, iki günlük atölye çalışmalarının ardından Karaova etkinlikleriyle sona erdi. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın talimatıyla başlatılan “kırsal kalkınma” programının önemli bir adımını oluşturan çalıştayda, Bodrum’un tarım ve turizm geleceği konuşuldu, tarım-turizm entegrasyonu için yol haritası çıkarılarak Bodrum üreticisinin desteklenmesi ve tarım ekonomisinin geliştirilmesi ele alındı.

Bodrum’da tarımın turizm ile entegrasyonunu hedefleyen kalkınma hamlesi kapsamında, Bodrum’un tarım ve turizm envanteri çıkarılarak, katma değeri yüksek ürünlerin üretimi desteklenecek ve üreticilere eğitimler verilerek, sadece kırsal turizme yönelik konaklama tesisleri oluşturulacak. Bodrum Belediyesi, bu amaçla imar planlama çalışmalarına öncülük edecek.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal böyle bir çalıştayın içinde bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirtirken; “Burada Bodrum Belediyesi’nin büyük çabalarla iki gündür uyguladığı, hayata geçirdiği çalıştayın, Bodrum için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bodrum’un gerçeklerini ortaya koyup, hangi yönde nasıl bir yol alacağını ortaya koymuştur. Bir yol haritasıdır. Bu yol haritasını sürdürecek, yönetecek bir belediye başkanı olduğunu görüyoruz. O enerji, o mücadele, o kadroyu da görüyoruz. Bodrum’a gelen turistin de burada yaşayanların da buradaki çiftçinin de ortaklaşa mutlu olduğu, çiftçinin para kazandığı, insanca yaşadığı, çocuğunu ve kendi aile hayatını onurluca sürdüreceği bir yeni yaşam mümkündür diyoruz” dedi.

bodrum-da-kirsal-turizm-icin-yeni-imar-duzenlemeleri-yapilacak-657709-1.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da, şu anda Bodrum’da tarım yapılabilecek binlerce dönüm boş arazilerin olduğunu belirterek, “Büyüklerimiz yapıyorlardı bunları, işliyorlardı. Ama bizler topraktan uzaklaştık. Potansiyel envanterimizi ortaya çıkarıp, hepsini işlemeye çalışacağız. Yine hangi ürünü üreteceğimize çalışacağız. Hocalarımızın desteği ile bilimsel çalışmalar yapacağız. Üretimle ilgili öncelikler ve hedef kitle belirleyeceğiz. Kooperatifin üyesi üreticilere pazarlarda öncelik sağlayacağız. Bodrum pazarında, Gümbet pazarında, Turgutreis pazarında, Yalıkavak pazarında, Mumcular pazarında üreticilerimize öncelik tanıyacağız. Kendi üreten kendisi satacak, hiçbir şekilde komisyoncuyu kabul etmiyoruz. Aradan çıkaracağız” diye konuştu.

Çalıştayın sonuç bildirgesinde, Bodrum bölgesinde tarımsal üretim kooperatiflerinin kurulması, kadın üreticilerin desteklenmesi, kırsal ve ekolojik turizm, tarımsal üretimde geri dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesi ve Bodrum’a özgü tarım ürünlerinin satış, pazarlama tanıtım ve markalaşma sürecine ilişkin yol haritası oluşturuldu.

28 MADDEDEN OLUŞAN ÇALIŞTAY SONUÇ BİLDİRGESİ ŞÖYLE:

1. Bölgede Tarımsal Üretim Kooperatifi (Kırsal Kalkınma Kooperatifi ) kurulacak ve içinde Kadın üretiminin desteklenmesi ile ilgili yerel küçük işletmeler kooperatifin ana hedefinde bulunacaktır.

2. Ekolojik turizm, Kırsal turizm konusunda çalışmalar yapılacaktır.

3. Arıcılık ve arı yetiştirme merkezi kurulacak üreticiler apiterapi ve apiturizm konusunda desteklenecektir.

4. Tarımsal atıkların(budama artığı dal vs.)geri dönüşümü yapılarak kompost gübresi üretilecek ve çiftçilere dağıtılacaktır.

5. Tarımsal ürünlerin pazarlanmasına Belediye olarak destek verilecektir.

6. Gençleri tarıma çekmek için çalışmalar yapılacaktır.

7. Tıbbı aromatik bitkiler ve bunlardan üretilen uçucu yağ üretimi desteklenecektir.

8. Bodrumda bitki ve hayvansal ürün üretimi ile ilgi bilgiler oluşturulacaktır.

9. Bodrum Hal’inde Üretici Birliklerine ürün satışı konusunda kolaylıklar sağlanacaktır.

10. Tarım üretim konusundaki örnek işletmeler desteklenecektir.

11. Üniversite öğrencilerini desteği ile sosyal medya üzerinden Bodrum Markalı Ürünlerin pazarlanması için çalışmalar yapılacaktır.

12. Bölgelere göre üretim planlamaları yapılacaktır.

13. Belediyenin yetkisinde bitkisel ve hayvansal üretim merkezlerine ve ürünlere eko üretim güvencesi ile Yeşil bayrak sertifikası verilerek kalite güvenlik sistemi kurulacaktır.

14. Bodrum markalı butik ürünler üreten işletmeler desteklenecektir.

15. Gıda A.Ş.’ nin tüzüğü kooperatiflerle ortak çalışmalara yapılacak şekle dönüştürülecektir.

16. Yağmur suyu hasadı için göletler oluşturulacaktır.

17. Bağcılık ve şarap üretimi desteklenecektir.

18. Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin bölgedeki etkileri tespit edilecektir.

19. Bitkisel ve hayvansal ürünlerin (örneğin ,süt, et ,zeytin ,mandalina) işlenmesi ve paketlenmesi ile ilgili tesislerin kurulacaktır.

20. Tarım ve turizm envanterinin yenilenmesi ve değerlendirilmesi ile ilgili çalışmalar yapılacaktır.

21. Envanterden sonra üretim ve ürünle ilgili öncelikler ve hedef kitleler belirlenecektir.

22. Kooperatif üyesi üreticilere pazarlarda öncelik sağlanacak ve pazarlama ile ilgi alternatif sunulacaktır.

23. Kooperatif bünyesinde ortak makine parkı kurulacaktır.

24. Bodrum bölgesi Endemik Bitkileri ile ilgili çalışmalar yapılacaktır.

25. Bölgemize adapte olabilecek katma değeri yüksek ürün üretimi konusunda yeni çalışmalar planlanacaktır.

26. Bütün tarımsal üretimler ve ürünle ilgili Üreticiye Sertifikalı Eğitimler düzenlenecektir.

27. Arazi büyüklüğü 5 dönümün üzerinde olan mandalina bahçeleri, zeytinlikler ve üzüm bağları gibi alanlara sadece kırsal turizme yönelik 750 mertekareyi geçmeyecek konaklama tesisi yapılabilmesi için gerekli imar planlama çalışması yapılacaktır.

28. Belediyenin önderliğinde yerelden yetkin ve bilimsel kişilerden oluşan danışma ve çalışma grubu oluşturulacak ve stratejik plan ortaya konulacaktır.

Bildirgenin okunmasının ardından Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal tarafından zeytin fidanı dikimi gerçekleştirilirken, Bodrum Belediyesi’ne ait tarım alanında da, besin değeri yüksek olan ve karaova bölgesindeki çiftçilerden elde edilen ata tohumu Karakılçık Buğdayı toprakla buluşturuldu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız