birgün

17° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 06.05.2021 20:54

Bodrum’da özelleştirme isyanı

CHP, İYİ Parti, HDP, SOL Parti, Emek Partisi, Deva Partisi ilçe başkanları, meslek odaları ve diğer sivil toplum kuruluşu başkan ve temsilcileri, Kent Konseyi Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri ile yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldığı toplantıda Bodrumlular 1 milyon 102 bin metrekarelik alanın  Kentsel yeşil alanın imara açılmak istenmesine tepki gösterdi.

Bodrum’da özelleştirme isyanı

BİRGÜN EGE

Bodrum’un Ortakent bölgesinde, 1 milyon 102 bin 306 metrekarelik alanın imara açılıp özelleştirme yoluyla satışının önünün açılmak istenmesine Bodrumlular tepki gösterdi. Bodrum Belediyesi öncülüğünde bir araya gelen siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri kentsel yeşil alan olan bu bölgenin özelleştirme yapılaşmaya açılmaması için ortak basın toplantısı düzenledi.

Umurça Parkı'nda, pandemi tedbirleri gözetilerek bugün açık alanda düzenlenen basın toplantısına, CHP, İYİ Parti, HDP, Sol Parti, Emek Partisi, Deva Partisi ilçe başkanları, meslek odaları ve diğer sivil toplum kuruluşu başkan ve temsilcileri, Kent Konseyi Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri ile yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı.

BODRUM’UN KORUMA PLANLARINA İHTİYACI VAR

3 bin 500 yıllık tarihi geçmişe sahip Bodrum'da herkesin sorumluluk bilinciyle hareket etmesi gerektiğini belirten Başkan Aras, konuşmasına şu ifadelerle devam etti:

"Sahip olduğumuz değerleri koruma kullanma dengesiyle gelecek nesillere aktarmalıyız. Bodrum’u her zamankinden daha çok koruma fikri şu anda yönetim stratejimizin ana eksenini oluşturmaktadır. Ancak bizim dışımızdaki bazı karar vericiler planlanmamış, sonuçları düşünülmemiş bazı kararlar almaktadır. Hiç şüphe yok ki temiz bir çevre, sürdürebilir bir turizm, sağlıklı bir turizm umutlu bir gelecek demektir ve bizlerde bunun için buradayız. Bizler halka ait olan bu arazinin Özelleştirme İdaresi eliyle ihale yoluyla satışa çıkarılmasını gerek kamu yararı gerekse doğaya duyarlığımız gereği istemiyoruz. Bodrum’un imara değil koruma planlarına ihtiyacı var. Çünkü bu bölgedeki flora fauna, ekolojik yapının yanı sıra doğal sit ve arkeolojik sitler bulunmaktadır ve söz konusu yapılaşmanın ne kadar büyük bir tahribata yol açacağının bir göstergesidir."

Sürecin devam etmesi halinde, Ortakent Mahallesi sınırları içerisindeki bahse konu yaklaşık 1 milyon 100 bin metrekarelik alanın 880 bin metrekaresi imara açılacak ve yüzde 10 civarı bir ek yapılaşma söz konusu olacak. Buna göre de ortalama 75 metrekarelik konutlarda 3 kişinin yaşayacağı değerlendirilirse bölgede en az 3 bin 500 kişilik bir kalıcı nüfus artışı yaşanacağı ön görülüyor.

YANLIŞLIKLAR MADDE MADDE SIRALANDI

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, yapılan uygulamada tespit edilen yanlışlıkları ise şöyle sıraladı:

-İşlemde idare daha önce verdiği plan kararıyla çelişmektedir.

-Parseller doğal ve arkeolojik sit alanı olduğu halde özelleştirme kapsamına alınmıştır.

-1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı değişikliği mekansal planlar yapım yönetmeliğine aykırıdır.

-Nazım imar planında nüfus projeksiyonu bulunmamaktadır.

-Planlar kıyı kanununa aykırıdır.

-4 adet ayrı tür ve ölçekteki imar plan ve değişikliğine ilişkin alınmış kurum görüşleri bulunmamaktadır.

-4 adet ayrı tür ve ölçekteki imar plan ve değişikliğine esas jeolojik etüt raporu hazırlanmamıştır.

-1/5000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planının altlık haritalarında tahrifat yapılmıştır.

- 4 adet ayrı tür ve ölçekteki imar plan ve değişikliği için plan işlem numarası alınmamıştır.

-Plan açıklama raporlarını hazırlayan şirketin plan yapım yeterliliği bulunmamaktadır.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol