birgün

21° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 19.05.2019 15:20

Bodrum halkı plaj işgallerine tepkili

Bodrum’da kıyı yağmasının bir parçası olan plaj işgallerine karşı tavır sivil toplum ve halk nezdinde karşılığını buldu. Bodrum halkı, işletmelerin plaj işgaline karşı bir araya gelerek, tepkilerini gösterdi. Kent Konseyi Ekoloji Ve Bodrum Kimliği inisiyatifinin çağrısı ile bu konuda oldukça önemli bir adım atıldı. Çevre aktivistlerinden ve aynı zamanda Turgutreis’te işletmecilik yapan Osman Akkuş “Bu […]

Bodrum halkı plaj işgallerine tepkili

Bodrum’da kıyı yağmasının bir parçası olan plaj işgallerine karşı tavır sivil toplum ve halk nezdinde karşılığını buldu. Bodrum halkı, işletmelerin plaj işgaline karşı bir araya gelerek, tepkilerini gösterdi.

Kent Konseyi Ekoloji Ve Bodrum Kimliği inisiyatifinin çağrısı ile bu konuda oldukça önemli bir adım atıldı. Çevre aktivistlerinden ve aynı zamanda Turgutreis’te işletmecilik yapan Osman Akkuş “Bu konuda çok hassasız. Bizlere, kamuya ait olan bu alanların işgaline bu zamana dek yeterli tepkiyi göstermememiz zaten ayıbımızdı. Bu ayıbı el birliği ile temizleyeceğiz” dedi.

Kent Konseyi’nden Funda Çavdar ise; “Her ay bir etkinlik düzenleyeceğiz. Bu ayın etkinliği plaj işgalleri üzerine. Yanlış bir algı var. Ecrimisili kiralama sanıyorlar. Ecrimisil işgaldir ve suçtur” görüşüne yer verdi.

Turgutreis Günbatımı Plajında gerçekleşen buluşma sonrası katılımcılar iş yerlerine, deniz kenarındaki kafeteryalarda oturan müşterilere, pazarda bulunan halka konuyla ilgili görüşlerini aktararak destek talep ettiler. Aktivistler daha sonra plaj işgali yaptığını belirttikleri bir otele doğru plajdan yürüyüşe geçti. Ellerinde; “Plaj işgaline hayır”, “Denizde eşkiya var”, “Denizlere özgürlük” gibi dövizler taşıyan aktivistler, 2 kilometrelik plaj yürüyüşü boyunca da “Kıyılar halkındır, işgal ettirmeyiz”, “Plajlar halkındır, halkın kalacak” sloganları attı.

TATİLCİLERDEN VE ESNAFTAN DESTEK

Plaj yürüyüşü esnasında plajda bulunan tatilcilerden ve yol boyu yürüyen yurttaşlardan alkışlı destek geldi. Turgutreis’te büfe işletmeciliği yapan Muhittin Dengiz, “Eylemciler çok haklı olarak yılların yarasına parmak basıyorlar. Plaj işgali bizleri de ekonomik olarak olumsuz etkiliyor. Haklarının olmadığı yerde aldıkları astronomik şezlong paraları ile bu sözüm ona turizmciler sadece kötü etkilemiyorlar. Kendi bindikleri dalı da kesiyorlar” dedi.

Turgutreis’te 2 çocuğu ile tatilde olan Buket Yetişsin: “Didim’den geldik. Orada da benzer sorun vardı. Halkın ve belediyenin işbirliği ile bu konuda önemli aşamalar kaydedildi. Şezlong parası ile turizmcilik olmaz. Bu dar bakış açısıdır. Burada söz konusu olan sadece tel örgülerle, duvarlarla, parmaklıklarla fiziki bir bölünme değildir. Bu uygulamalarla ortak yaşam kültürü de yok edilmektedir” görüşünü dile getirdi.

“GASPEDİLEN ANAYASAL HAKKIMIZI İSTİYORUZ.”

Kent Konseyi adına basın açıklamasını okuyan Çiğdem Erko şu ifadeleri kullandı:

“Bizler kendimize ait olanın peşindeyiz, onlarsa rantın. Bizler denizlerin özgürleşmesini talep ediyoruz, onlarsa işgali. Bizler halkı kumsalla, kumsalı ise denizle buluşturacağız diyoruz. Onlarsa tel örgüler ile hayatı kuşatıyorlar. Bizler barış ve mutluluk uyumlu bir doğa ile mümkündür diyoruz. Onlar ise şu anda da tanık olduğumuz gibi acımasızlığı ve hoşgörüsüzlüğü şiar edinmişler.

Bizler çok basit bir şekilde anayasanın 43. maddesi kıyıların kullanımını kamuya yani bizlere bırakmıştır diyoruz. Onlarsa yasa, masa tanımam. Varsa yoksa benim cici rantım diyorlar. Ama son sözü biz söyleyeceğiz. Kazanan denizlerimiz, koylarımız, plajlarımız yani sadece bizler değil aynı zamanda hayatın kendisi olacaktır”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol