birgün

13° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Boğaziçi akademisyenlerinden sosyal medya kampanyası: #ÜniversiteneSahipÇık

Boğaziçi Üniversitesi'nde yapılacak senato toplantısından önce akademisyenler sosyal medyada "#ÜniversiteneSahipÇık" etiketiyle kampanya başlattı.

GÜNCEL 23.06.2021 06:45
Boğaziçi akademisyenlerinden sosyal medya kampanyası: #ÜniversiteneSahipÇık
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

AKP'li Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi'ne başlayan müdahalelerin ardı arkası kesilmezken Senato'yu işlevsizleştirme ısrarı da devam ediyor.

Seçilmişler yerine atanmış müdür, dekan ve rektörün bulunduğu üniversitenin karar mercii Senato'da birçok hukuksuzluk yaşandı. Mükerrer oy kullanılmaya çalışılması buna bir örnek oldu.

Senatörlerin mükerrer oy girişimini karara bağlanmadan ilerlemek istemesi nedeniyle ertelenen ve bugün gerçekleştirilecek olan Boğaziçi Üniversitesi Senato toplantısı öncesi akademisyenler de sosyal medya kampanyası başlattı.

Üniversitenin bileşenlerinin de desteklediği kampanya kapsamında, çok sayıda akademisyen, #ÜniversiteneSahipÇık etiketi ile atanmış yönetiminin, tüm üniversiteyi ilgilendiren kararları gerçek bir temsiliyet olmadan almaya çalışmasını eleştirdi.

Senatoda sayısal çoğunluğu atamalar ve vekaleten yürütülen görevlerle ele geçirerek tepeden inme kararlar almanın, Boğaziçi Üniversitesi’nin siyasî saiklerle yeniden yapılandırılması anlamına geldiğini ifade eden akademisyenler, bunun neticesinde Boğaziçi Üniversitesi’nin, Boğaziçi Üniversitesi olmaktan çıkacağını ifade ettiler.

Akademisyenlerin, kabul edildiği takdirde üniversitenin yapısını bozacağını belirttiği senatoda görüşülecek gündem maddeleri ise şu şekilde:


• Hukuk Fakültesi Öğretim Üyeleri Atama-Yükseltme Esasları hususunun görüşülmesi
• İletişim Fakültesine açılacak bölümlerin hususunun görüşülmesi
• İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri Atama-Yükseltme Esasları hususunun görüşülmesi
• Uzay Bilimleri Enstitüsü’nün kurulması hususunun görüşülmesi
• Veri Bilimi (Data Science) Enstitüsü’nün kurulması hususunun görüşülmesi

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol