birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 11.02.2021 14:52

Boğaziçi gözaltılarına destek için bekleyenler gözaltına alındı

Boğaziçi eylemleri hakkında duvara yazı yazdıkları için gözaltına alınan arkadaşlarına destek olmak için Çağlayan'da adliye önünde bekleyenler de gözaltına alındı.

Boğaziçi gözaltılarına destek için bekleyenler gözaltına alındı

Boğaziçi direnişine ilişkin duvara yazı yazdıkları gerekçesiyle dün sabah saatlerinde gözaltına alınan 5 üniversiteli için Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı önünde bekleyen gruba polis müdahale etti. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınan gençler, Vatan Caddesi’ndeki İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Video: Sendika.org

AVUKATLARDAN AÇIKLAMA

Öte yandan Boğaziçi Avukat Koordinasyonu'ndan bugün yapılan açıklamada, çok sayıda öğrencinin evinin, polis olduklarını beyan eden kişilerce arandıkları ve ailelerin tehdit edildikleri iddia edildi.

Açıklamada, "Biz Boğaziçi Üniversitesi protestolarına katılan öğrencilerin avukatları olarak, kolluk kuvvetleri tarafından tehdit amaçlı aranan aileler ve öğrenciler adına ayrı ayrı suç duyurusunda bulunacağımızı, konunun takipçisi olacağımızı, hak ihlallerine karşı tüm yasal yollara başvuracağımızı kamuoyuna bildiririz" denildi.

Açıklama şöyle:

"Boğaziçi Üniversitesi’ne “kayyum rektör” atanması nedeniyle yaklaşık bir aydır sürdürülen barışçıl protesto gösterilerinde 500’ün üzerinde öğrenci gözaltına alınmış, 11 öğrenci tutuklanmış, çok sayıda ev hapsi ve adli kontrol kararları verilmiştir. Gözaltı işleminin kendisi de dahil olmak üzere, sürecin her aşaması öğrencilerin temel hak ve özgürlüklerinin ihlali, kolluk kuvvetlerinin suç niteliğindeki eylemleri ile geçmiştir. Ters kelepçe, gaz sıkma, saatlerce aç susuz bekletme, darp, kötü muamele, taciz vb. uygulamalara ek olarak dün itibarıyla çok sayıda öğrencinin aileleri polis olduğunu beyan eden kişiler tarafından telefonla aranarak, ailenin davranışına göre, “çocuğunuzun psikolojisini merak ettik” ten “çocuğunuzun geleceğini karartırız” a evrilen tehditkar konuşmalar yapılmıştır.

Kolluk kuvvetlerinin bu eylemi hem öğrencilere hem de ailelerine karşı “suç” teşkil etmektedir.

Kolluk kuvvetleri, reşit bireyler olan üniversite öğrencilerine karşı , Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümlerinin ve Anayasa’nın Özel hayatın Gizliliği başlıklı 20. Maddesinin ihlal ederek suç işlemektedirler.

Ailelere karşı ise “tehdit” suçunu işlemektedirler.

Biz Boğaziçi Üniversitesi protestolarına katılan öğrencilerin avukatları olarak, kolluk kuvvetleri tarafından tehdit amaçlı aranan aileler ve öğrenciler adına ayrı ayrı suç duyurusunda bulunacağımızı, konunun takipçisi olacağımızı, hak ihlallerine karşı tüm yasal yollara başvuracağımızı kamuoyuna bildiririz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol