birgün

9° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 07.10.2021 20:53

Boğaziçi’nde gözaltına alınan 14 öğrenciden 10’u serbest

Boğaziçi Üniversitesi’nde iki öğrencinin tutuklanmasını protesto ederken gözaltına alınan 14 öğrenciden 10’u serbest bırakıldı.

Boğaziçi’nde gözaltına alınan 14 öğrenciden 10’u serbest

Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenleri, kayyum atanan rektör Naci İnci’ye karşı yapılan protestolarda tutuklanan 2 öğrenci için bir araya geldi. Gözaltına alınan 14 öğrenciden 10’u serbest bırakıldı. 4 kişinin ise yarın sabah adliyeye sevk edileceği bildirildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendilerini hedef göstermesini ve Rektör Prof. Dr. Naci İnci'yi protesto etmek isteyen öğrencilerin tutuklanması karraına tepki gösteren öğrenciler, Güney Kapı önünde toplanarak basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Söz konusu açıklama öncesi alan, polis tarafından ablukaya alındı. Çok sayıda öğrenci darp edilerek gözaltına alındı.

Güney Kapısı yoğun polis ablukası altındayken kolluk gazetecileri de "Talimat var" diyerek alandan uzaklaştırdı. Gazeteciler alanın dışına itilerek ve kalkanlarla siper oluşturularak görüntü almaları engellendi. Gazeteciler durumu protesto etti.

Öte yandan Boğaziçi Üniversitesi Güney Meydanı'nda toplanan öğrenciler, "Erdoğan yazdı, biz bozacağız: Mücadele umuttur", "Tüm kayyumlar gidecek: Mücadele umuttur" pankartıyla ve tutuklanan arkadaşlarının fotoğraflarıyla Güney Kapı'ya yürüdü.

BASINA KONUŞAN ÖĞRENCİYE GÖZALTI

Boğaziçi Üniversitesi'nde Rektör Prof. Dr. Naci İnci'yi protesto eden ve tutuklanan öğrenciler için eylem yapan Boğaziçililer toplamda 13 arkadaşlarının gözaltına alındığını duyurdu. Milletvekillerinin açıklama yapmasının ardından basına röportaj veren bir öğrenci de o anlarda polis tarafından gözaltına alındı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol