Boğaziçi Üniversitesi'nde İİBF Dekanı Murat Önder bu sefer de kendini Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümüne vekâleten başkan olarak atadı.

Boğaziçi’nde İİBF’nin dışarıdan atanan dekanı kendini 3 bölümün başkanı yaptı

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanı Prof. Dr. Murat Önder, kendisini bu kez de Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümüne vekaleten başkan olarak atadı.

Geçtiğimiz hafta Ekonomi Bölümü Başkanlığından istifa eden Prof. Dr. Önder’in üniversitedeki vekaleten yürüttüğü İİBF Dekanı ve İşletme Bölümü Başkanlığı görevleri ise devam ediyor. Bu atama kararıyla birlikte dekan, yeniden fakültedeki üç koltuğun sahibi olmuş oldu.

Daha önce Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Önder, Boğaziçi Üniversitesi yönetimi tarafından geçtiğimiz yıl şubat ayında İİBF Dekanı olarak atanmıştı.

BOĞAZİÇİ TARİHİNDE BİR İLK

Prof. Dr. Önder, göreve gelmesinin ardından kendisini ilk olarak verilen disiplin cezası ile İşletme Bölümü Başkanlığı’ndan ayrılmak zorunda bırakılan Prof. Dr. Metin Ercan'ın yerine vekaleten atamıştı.

İİBF dekanı daha sonra da Rektör Naci İnci tarafından 22 Ağustos’ta görevden alınan Ekonomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ünal Zenginobuz’un yerine kendini vekaleten getirmişti.

Ekonomi Bölümü öğretim üyeleri açıklama yaparak atamaya, “Bölüm ve bilim dalı dışından yapılan bu atamayı idari yetkiyi kötüye kullanma ve kamu zararı oluşturma olarak görüyor ve kınıyoruz” sözleriyle tepki göstermişti.

Geçtiğimiz hafta Ekonomi Bölümü Başkanlığı’ndan istifa eden dekan, İşletme Bölümü Başkanlığı görevine devam ediyor.

Prof Dr. Önder, böylece bir yıl içerisinde dekanlığını yaptığı fakültedeki üç bölümün üçünde de başkanlık görevi yaparak Boğaziçi Üniversitesi tarihinde bir ilke imza atmış oldu.

KENDİSİ İÇİN İLAN AÇTI

Prof. Dr Murat Önder bütün bunlara ek olarak, ekim ayında Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü için kendi özgeçmişi ile birebir uyuşan bir ilana çıkılmasını sağlamıştı.

Dekanın kendisinin aynı bölüme atanmasını sağlamak için uğraştığını belirten öğretim üyeleri yürütmeyi durdurma talebiyle söz konusu ilanı mahkemeye taşıdı.