birgün

21° AÇIK

Boğaziçi’ndeki usulsüz toplantıya dava açıldı

GÜNCEL 26.01.2022 08:56
Boğaziçi’ndeki usulsüz toplantıya dava açıldı
Abone Ol google-news

Dilan Esen

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Kurulu toplantısının usulüne uygun gerçekleştirilmemesi nedeniyle iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açtı.

Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Kurulu toplantısı, 12 Ocak’ta Zoom üzerinden gerçekleştirildi. Kanunen üniversite yönetim kurulu toplantısının fiziken ve yüz yüze yapılmasının esas olduğu belirtilerek toplantı tutanaklarının iptali ve yürütmesinin durdurulması için İstanbul Nöbetçi İdare Mahkemesi’ne dilekçe verildi.
Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Özlem Berk Albachten, Prof. Dr. Yasemin Bayyurt Kerestecioğlu, Rıza Metin Ercan, Prof. Dr. Ünal Zenginobuz Prof. Dr. Taner Bilgiç’in avukatı Acun Papakçı tarafından mahkemeye sunulan dilekçede, toplantının video konferans yöntemi ile yapılmasına olanak veren bir hukuki düzenleme bulunmadığına, bu şekilde yapılan toplantının gizlilik ve güvenliğinin sağlanmasının mümkün olmadığına dikkat çekildi. Dilekçede, daha önceki toplantılarda üyelerin seslerinin kapatılması gibi toplantı usulüne aykırı uygulamalar yapıldığı da hatırlatıldı.

Yönetim Kurulu toplantısında alınan kararlarda toplantının usulüne muhalefet eden üyelerin temsil ettiği akademisyenlerin talepleri hakkında olumsuz karar alındığı belirtilirken aynı durumda olan diğer akademisyenlerin taleplerine ilişkin ise olumlu karar alındığı belirtildi.

Üniversite yönetim kurulunda işleyiş, akademisyen, memur ve öğrencilerin taleplerinin değerlendirildiğini dolayısıyla gizliliğin esas olduğunu anımsatan Av. Acun Papakçı ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Üniversitenin rektörü, dekanları, senatonun seçtiği oy kullanabilecek 3 üye ve oy hakları olmayan rektör yardımcıları dışında bu toplantılara sekreterin dahi katılması mümkün değildir. Üniversite yönetim kurulunun bu açıdan gizliliğin ve güvenliğin sağlanabildiği bir fiziki ortamda yüz yüze toplanması esas olmasına karşın Rektör İnci, üyelerin itirazlarına rağmen ısrarla yönetim kurulu toplantılarını Zoom adlı program üzerinden video konferans yöntemi ile yapmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı dahi güvenlik açığı ve kişisel veriler yönünden risk barındırması nedeniyle Zoom gibi uygulamaları önermemektedir.

İnci’nin rektör olarak üniversite yönetim kurulu toplantısının ne şekilde yapılacağını belirlemek gibi bir yetkisi bulunmamaktadır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol