birgün

3° PARÇALI BULUTLU

Boğaziçi Üniversitesi’nde bir istifa daha

16 yıldır Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nin Yayın Kurulu Başkanlığı görevini sürdüren yazar Prof. Dr. Murat Gülsoy, rektör ataması ardından görevinden istifa ettiğini duyurdu. BirGün'e konuşan Gülsoy, " Evet, böyle bir dönem gördüm, 12 Eylül rejimi dışardan iki dönem rektör atamıştı. Bugün neden böyle bir şey yapılma gereği duyulduğunu anlamakta zorluk çekiyorum" dedi.

KÜLTÜR SANAT 07.01.2021 13:37
Boğaziçi Üniversitesi’nde bir istifa daha
Abone Ol google-news

DİDEM MERCAN

2004 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nde Yayın Kurulu Başkanı olarak görev yapan Prof. Dr. Murat Gülsoy, üniversiteye yapılan tartışmalı rektör ataması ardından görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Gülsoy, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “2004 Yılından beri sürdürdüğüm Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi yayın kurulu başkanlığı görevimden istifa ettim. Bunca yıl emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Daha önce AKP’den milletvekili adayı olduğu ortaya çıkan Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına öğrenciler ve üniversitenin hocaları büyük tepki gösteriyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde son bir haftadır kitlesel eylemler düzenleniyor.

Atanan rektör Melih Bulu ise, yaptığı açıklamalarda istifa çağrılarına kulak tıkıyor.

Gelişmeler ardından ilk olarak Rektör Danışmanı olan Prof. Dr. Zafer Yenal görevinden ayrıldığını duyurmuştu.

GÜLSOY: BUGÜN NEDEN GEREK DUYULUYOR ANLAMIYORUM

Kendisine ulaştığımız Gülsoy, “Boğaziçi Üniversitesi dünyanın en seçkin üniversitelerinden biridir. Öğrenciler nasıl ki çok zor sınavlara hazırlayıp buraya geliyorsa, hocalarda çok ciddi değerlendirme süreçlerinden geçerek üniversiteye dâhil oluyorlar. Ben üniversitemiz hocaları arasında bu görevi alabilecek çok sayıda kişinin olduğunu biliyorum ve üniversite bileşenlerine danışılarak bu atamanın yapılmasının çok daha doğru olacağına inanıyorum” dedi.

Mevcut koşullarda çalışabileceğini düşünmediği için istifayı gerekli gördüğünü belirten Gülsoy, “1984 yılında öğrencisi olarak girdiğim bu okulda, 1993 yılından beri hocalık yapıyorum. Evet, böyle bir dönem gördüm, 12 Eylül rejimi dışardan iki dönem rektör atamıştı. Bugün neden böyle bir şey yapılma gereği duyulduğunu anlamakta zorluk çekiyorum” ifadelerini kullandı.

"Başka istifala rda bekliyor musunuz?" sorumuzu değerlendiren Gülsoy, “Biz akademisyenler akademik görevlerimizi aksatmayacağız, benim istifa ettiğim pozisyon rektörle yakın ilişkide olmayı gerektiriyordu, tıpkı istifa eden öğrenci işleri dekanı ve rektör danışmanı gibi” diyerek yanıtladı.

MURAT GÜLSOY KİMDİR?

1967'de İstanbul'da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi'ni bitirdi. Yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde tamamladı (1989). Aynı üniversitenin Psikoloji Bölümü'nde “Face-Specific Evoked Brain Potentials”(İnsan yüzlerine ilişkin uyarılmış beyin potansiyelleri) başlıklı tezi ile yüksek lisans derecesi aldı. (1992). İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Biyomedikal Mühendisliği programında doktora yaptı. Beyin cerrahisinde kullanılacak bir cerrahi lazer sistemi üzerinde tez yazarak doktorasını tamamladı (2000).

2000 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Gülsoy, biyofotonik alanında çalışmaktadır. Lazer-doku etkileşimi, lazerle doku kaynağı, cerrahi lazer sistemi tasarımı konularında çok sayıda yayımlanmış makalesi bulunur.

2004 yılından bugüne kadar Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nin Yayın Kurulu Başkanlığı’nı sürdürüyordu. 2014 yılından beri de Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi Müdürlüğü görevinde.

2001 yılı Sait Faik Hikâye Armağanı, ‘Bu Kitabı Çalın’ adlı kitabına, 2004 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü, ‘Bu Filmin Kötü Adamı Benim’, 2013 yılı Notre Dame de Sion ödülü ‘Baba Oğul ve Kutsal Roman’, 2014 yılı Sedat Simavi Edebiyat Ödülü ‘Gölgeler ve Hayaller Şehrinde’ adlı romanlarına verildi. Son romanı ‘Öyle Güzel Bir Yer ki’ 2017 yılında yayımlandı. Öykü ve romanları çeşitli dillere çevrilmektedir. 2003 Yılından beri yaratıcı yazarlık eğitimi vermektedir, yaratıcı yazarlık üzerine kaleme almış olduğu Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık bu alanda önde gelen kitap olma özelliğini taşımaktadır.

Haber fotoğrafı: Muhsin Akgün

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun