birgün

33° AÇIK

GÜNCEL 13.01.2021 15:07

Boğaziçi Üniversitesi’nde Kayyumluk önündeki nöbet devam ediyor

AKP’li Melih Bulu’nun, Boğaziçi Üniversitesi’ne dışarıdan rektör olarak atanmasına yönelik öğrenci ve akademisyenlerin direnişi sürüyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Kayyumluk önündeki nöbet devam ediyor

HABER MERKEZİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinden milletvekili olmak için sıraya giren Melih Bulu’yu Boğaziçi Üniversitesi’ne kurum dışından rektör olarak atamasına yönelik tepkiler devam ediyor.

Geçen hafta okulda yürüyüş ve çeşitli protestolar gerçekleştiren Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Rektörlük (Kendi verdikleri isimle ‘Kayyumluk’) önündeki nöbetlerini sürdürüyor.

Burada çadır kuran öğrenciler, 12.00-18.00 saatleri arasında değişmeli olarak nöbet tutuyor. Çadırın etrafında soğuyan havaya rağmen kimi zaman oldukça kalabalık bir kitle oluşuyor. Öğrenciler burada çay-kahve içerek sohbet ediyor.

Öğrenciler ayrıca gün içinde çeşitli yürüyüşler, ‘rektörlüğün helvasını kavurma’, ‘kayyum chanting’, yoga ve meditasyon gibi etkinlikler de düzenliyor.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri de her gün saat 12.00’de ‘Kayyumluğa’ sırtlarını dönerek, iktidarın, üniversitenin teamüllerine ve demokratik geleneklerine aykırı şekilde yaptığı rektör atamasına tepkilerini gösteriyor. Akademisyenler bugün de cüppeleriyle rektörlük önünde buluşarak eylemlerini gerçekleştirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol