birgün

-3° AÇIK

GÜNCEL 13.01.2021 15:07

Boğaziçi Üniversitesi’nde Kayyumluk önündeki nöbet devam ediyor

AKP’li Melih Bulu’nun, Boğaziçi Üniversitesi’ne dışarıdan rektör olarak atanmasına yönelik öğrenci ve akademisyenlerin direnişi sürüyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Kayyumluk önündeki nöbet devam ediyor

HABER MERKEZİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisinden milletvekili olmak için sıraya giren Melih Bulu’yu Boğaziçi Üniversitesi’ne kurum dışından rektör olarak atamasına yönelik tepkiler devam ediyor.

Geçen hafta okulda yürüyüş ve çeşitli protestolar gerçekleştiren Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Rektörlük (Kendi verdikleri isimle ‘Kayyumluk’) önündeki nöbetlerini sürdürüyor.

Burada çadır kuran öğrenciler, 12.00-18.00 saatleri arasında değişmeli olarak nöbet tutuyor. Çadırın etrafında soğuyan havaya rağmen kimi zaman oldukça kalabalık bir kitle oluşuyor. Öğrenciler burada çay-kahve içerek sohbet ediyor.

Öğrenciler ayrıca gün içinde çeşitli yürüyüşler, ‘rektörlüğün helvasını kavurma’, ‘kayyum chanting’, yoga ve meditasyon gibi etkinlikler de düzenliyor.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri de her gün saat 12.00’de ‘Kayyumluğa’ sırtlarını dönerek, iktidarın, üniversitenin teamüllerine ve demokratik geleneklerine aykırı şekilde yaptığı rektör atamasına tepkilerini gösteriyor. Akademisyenler bugün de cüppeleriyle rektörlük önünde buluşarak eylemlerini gerçekleştirdi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız