birgün

3° PARÇALI BULUTLU

Boğaziçi Üniversitesi'nde Melih Bulu protestosu: "Kayyum istemiyoruz"

Boğaziçi Dayanışması ve öğrenciler, Melih Bulu'nun AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasını protesto ediyor. Öğrencilerin protestosuna müdahalede bulunan polis, kampüse girmek isteyen öğrencilere biber gazı sıktı.

EĞİTİM 04.01.2021 14:14
Boğaziçi Üniversitesi'nde Melih Bulu protestosu: "Kayyum istemiyoruz"
Abone Ol google-news

MERAL DANYILDIZ

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne daha önce AKP’de birçok görev alan ve 2015’te İstanbul 1’inci Bölge’den milletvekili aday adayı olan Melih Bulu’yu atamasını protesto etmek isteyen öğrenciler üniversite önünde bir araya geldi.

“İntihalci rektör istemiyoruz”, “Üniversiteler bizimdir” , “Kayyum rektör istemiyoruz” sloganları atan öğrenciler, Özgür üniversiteler yaratacaklarının altını çizdi. Boğaziçi Üniversitesi’ne İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve ODTÜ öğrencileri de destek verdi.


ÖĞRENCİLERDEN KORKUYORLAR

İstanbul Üniversitesi’nden bir öğrenci, “Bizim de Mahmut Ak gibi bir iletimiz var. Ama ODTÜ’de de, Boğaziçi’nde de direnişle kazanacağız. Üniversite hakkımızı elimizden alanlara cevabımızı o kapılardan atlayarak verdiysek o direnişimiz bugün Boğaziçi’nden Melih’i atacaktır. Direnişimiz ilmek ilmek büyüdü. Üniversiteler bilim isteyen, özgürlük isteyen öğrencilerindir; sizin devlet aklınızın değildir” dedi. ODTÜ Dayanışması’ndan başka bir öğrenci ise, “Buraya araba araba polis gelmesinin sebebi öğrencilerden korkmalarıdır” şeklinde konuştu.

İTÜ’den bir öğrenci ise, “Mücadeleniz mücadelemizdir. Metal işçilerinden, maden işçilerinden, baroların hürriyet mücadelesi, bunların hepsi hürriyet mücadelesidir. Dayanışmanızı selamlıyoruz, her daim yanınızdayız.”

bogazici-universitesi-nde-melih-bulu-protestosu-kayyum-istemiyoruz-824733-1.

KAMPÜSE GİRMELERİ ENGELLENMEK İSTENDİ

Basın açıklamasının ardından Kuzey Kampüsüne yürümek isteyen öğrencilere müdahalede bulunuldu. Tek tek kart göstererek girmeyi reddeden öğrenciler, özel güvenliğin engelleme girişimlerine rağmen Kuzey Kampüsüne girdi.

Kuzey Kampüsü'nde gerçekleştirilen forumun ardından öğrenciler, kayyum rektör Melih Bulu'nun Güney Kampüsü'ne geldiği duyumunu aldı. Güney Kampüsü'ne yürüyen öğrencilerin önüne polis barikatı kuruldu.

GÜNEY KAMPÜSÜ KAPISINA KELEPÇE!

Polis, Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü'ne öğrencilerin girişini engellemek için kapıya kelepçe taktı!

POLİS PLASTİK MERMİ İLE MÜDAHALE ETTİ

Tüm engelleme girişimlerine rağmen protestolarına devam eden öğrencilere sert müdahaleler sürüyor. Polis, Boğaziçi öğrencilerine tazyikli su ve plastik mermi ile müdahale etti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun