birgün

7° PARÇALI BULUTLU

AVRUPA 08.01.2021 16:10

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektör eylemleri Almanya gündeminde

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanması ardından başlayan eylemler Alman medyasında da geniş yer buldu.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektör eylemleri Almanya gündeminde

BİRGÜN AVRUPA

Boğaziçi Üniversitesi‘ne rektör atamasını protesto amaçlı eylemler Almanya medyasında da geniş yer buluyor.

Almanya‘nın en büyük günlük gazetelerinden, muhafazakar-liberal çizgideki Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) İstanbul‘daki protestolarla ilgili haberi politika sayfasından verdi. Manşetten verilen “Benim ülkem, benim üniversitem, benim rektörüm” başlıklı haberde “Uzun süredir Türkiye‘deki yüksekokullar sükûnet içindeydi. Erdoğan tarafından bir üniversite rektörün atanması öğrencilerin sokaklara dökülmesine yol açtı” deniliyor.

bogazici-universitesi-ndeki-rektor-eylemleri-almanya-gundeminde-826749-1.

Sol liberal çizgideki bir diğer saygın gazete Tageszeitung (TAZ) da olaylarla ilgili haberi dış haberler sayfasının manşetinden verdi. “Anfilerden barikatlara” başlıklı haberde “İstanbul‘da öğrenciler günlerdir ünlü Boğaziçi Üniversitesi‘nin otonomisi için sokaklara dökülüyor. Şimdi diğer üniversiteler de protestolara katılmaya başladı” deniliyor.

bogazici-universitesi-ndeki-rektor-eylemleri-almanya-gundeminde-826750-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol