birgün

13° AZ BULUTLU

GÜNCEL 03.07.2021 11:52

Boğaziçi Üniversitesi'ne girişler 'güvenlik' ve 'sağlık riski' gerekçesiyle kısıtlandı

Boğaziçi Üniversitesi kampüslerine giriş 5 Temmuz Pazartesi gününe kadar kısıtlandı. Konuya ilişkin yapılan açıklamada, kararın gerekçesinin "güvenlik ve sağlık riskleri" olduğu kaydedildi. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı da Twitter da söz konusu karara #BoğaziçiKilitAltında etiketiyle tepki gösterdi.

Boğaziçi Üniversitesi'ne girişler 'güvenlik' ve 'sağlık riski' gerekçesiyle kısıtlandı

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, 5 Temmuz Pazartesi gününe kadar kampüs girişlerine kısıtlama getirildiğini açıkladı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı kararnameyle Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne Prof. Dr. Melih Bulu atanmıştı. Akademisyenler ve öğrencilerin protestoları 6'ncı ayını doldururken Boğaziçi Üniversitesi'ne girişlere kısıtlama getirildi.

Okulun özel güvenlikleri, ofislerine gitmek istediklerini belirten akademisyenlere, rektörlük yazısını gerekçe göstererek kapıları açmadı.

Konuya ilişkin Rektörlük'ten yapılan açıklamada, "Kampüsümüzde oluşan güvenlik ve sağlık riskleri sebebiyle 5 Temmuz 2021 Pazartesi saat 07.00'ye kadar kampüs girişleri kısıtlanmıştır" ifadeleri kullanıldı.

SOSYAL MEDYADA TEPKİ ÇEKTİ

Söz konusu kararın ardından üniversite öğrenciler ve sosyal medya kullanıcıları da #BoğaziçiKilitAltında etiketiyle yaşanan duruma tepki gösterdi.

Karara gelen tepkilerden bazıları şöyle:

BOĞAZİÇİ PROTESTOLARI

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2015 yılında AKP'den milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu'yu Boğaziçi Üniversitesi'ne kararname ile rektör olarak atadı.

Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne atanması, öğrenciler ve akademisyenlerin sert tepkisine neden oldu. Yapılan atamanın kabul edilemez olduğunu ve Bulu’nun kayyum olduğunu söyleyen öğrenciler, 4 Ocak Pazartesi Boğaziçi Üniversitesi'nde eylem düzenledi. Polis, burada öğrencilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti.

Üniversite kapısına kelepçe vuruldu. Polis müdahalesinin tepki çektiği eylemlerin ardından birçok öğrenci de gözaltına alındı. Öğrencilerin serbest bırakılmasının ardından devam eden eylemler 2 Ocak’tan bu yana sürüyor.