birgün

8° AÇIK

Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nden yeni kitap: Marina MacKay’den, Roman Nedir?

Marina MacKay’in “Roman Nedir?” adlı kitabı Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi etiketiyle çıkıyor

KÜLTÜR SANAT 13.06.2018 13:14
Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nden yeni kitap: Marina MacKay’den, Roman Nedir?
Abone Ol google-news

Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi, Marina MacKay’in “Roman Nedir?” adlı kitabını okurlarıyla buluşturuyor. MacKay’in uzun uğraşlar sonucu ortaya koyduğu kitap, her bölümde romanın biçimsel ya da tarihsel bir yönünü, genellikle farklı dönemlerden romanları seçerek açıklıyor.

On sekizinci yüzyılda doğmuş edebiyat türü olan roman, o dönemde birçok eleştirmen tarafından kadınların zaman öldürmek için okudukları hafif metinler olarak nitelendirildiği saptamasından yola çıkan kitap; her bölümde romanın biçimsel ya da tarihsel bir yönünü, genellikle farklı dönemlerden romanları edebi keşiflerle açıklıyor. Kitabın ana bölümleri arasında, kavramların uygulamalarına dair fikir vermek üzere, tek tek eserlerin ayrıntılı okumaları da yer alıyor.

Marina Mackay, “Roman Nedir?” kitabında, bugün modern zamanların temel edebi türü kabul edilen romanı sıra dışı yükselişiyle başlayıp, ardından romanla özdeşleştirilen biçimsel özellikleri, roman türlerini kısa ve özlü bir anlatımla ele alıyor. Kitapta farklı açılardan incelenen Don Quixote, Tristram Shandy, Kırmızı Harf, Madame Bovary, Deniz Feneri, Geceyarısı Çocukları gibi örnekler, romanın tarihini özetleyen bir yelpaze oluşturuyor.

Kitabına romanın bir tür olarak nasıl yaratıldığını, neden bu denli popüler olduğunu sorarak başlayan MacKay, romanda üslup ve tekniğe, karaktere, olay örgüsüne, mekâna ve siyasete ilişkin doyurucu açıklamalar sunuyor. Terimler sözlüğüyle ve okuma listesiyle desteklenen Roman Nedir? okuyucuları renkli bir yolculuğa çıkartıyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol