birgün

14° AÇIK

GÜNCEL 21.08.2021 00:05

Boğaziçi ve Marmara üniversitelerine rektör ataması

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atandı. Maramara Üniversitesi'ne ise Prof. Dr. Mustafa Kurt atandı.

Boğaziçi ve Marmara üniversitelerine rektör ataması

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sabaha karşı yayımlanan kararıyla görevden alınan 'kayyum rekötr' Melih Bulu'nun yerine vekil olarak geçen Prof. Dr. Mehmet Naci İnci, Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atandı.

Resmi Gazete'de AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararda "Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13 üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 nci, 3 üncü ve 7 nci maddeleri gereğince Prof. Dr. Mehmet Naci İNCİ atanmıştır" ifadelerine yer verildi.

bogazici-universitesi-rektorlugune-prof-dr-mehmet-naci-inci-atandi-912653-1.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü'ne, kayyum atanan Melih Bulu'nun görevden alınmasının ardondan vekaleten üniversitenin öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Naci İnci atanmıştı.

Cumhur İttifakı’nın iki üyesinin Boğaziçi Rektörlüğü için rekabete girdiği öğrenilmişti. YÖK, MHP’ye yakınlığıyla bilinen Naci İnci’yi önermiş ama AKP’li vekillerin tavsiyesiyle rektörlüğe Bulu atanmıştı.

Kulislerde konuşulan bilgilere göre Boğaziçi Üniversitesi rektör ilanına çıktıktan sonra Bulu görevden alınmasıyla vekaleten rektörlüğe getirilen Prof. Dr. Naci İnci YÖK’ün ilk tercihiydi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’la YÖK yetkilileri arasında yapılan görüşmede de Naci İnci’nin ismi ön plana çıkmıştı.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNE ATANAN İSİM BELLİ OLDU

YÖK Başkanı olarak atanan Prof. Dr. Erol Özvar'ın yerine Marmara Üniversitesi Rektörülüğe atanan isim ise Prof. Dr. Mustafa Kurt oldu.

bogazici-universitesi-rektorlugune-prof-dr-mehmet-naci-inci-atandi-912654-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol