birgün

9° AÇIK

GÜNCEL 01.02.2020 06:00

Boğaziçili öğrencilere 10 ay hapis

Boğaziçili öğrencilere 10 ay hapis

Haber Merkezi

Kampusta Afrin operasyonuyla ilgili lokum dağıtılmasını protesto ettikleri için ‘terör örgütü propagandası’ iddiasıyla yargılanan Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi 30 kişinin 6. duruşması İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmada hazır bulunan 18 öğrencinin hepsi beraatını talep etti. Duruşmada konuşan Avukat Metin Sezgin, “Ülkenin cumhurbaşkanı mikrofonu her eline aldığında Boğaziçili öğrencileri hedef gösteriyorsa burada siyasi iktidarın müdahalesi olduğunu söylemek gerekir. Bu müdahale iktidarın politikalarını yargı eliyle gerçekleştirdiğinin kanıtıdır” dedi. Avukat Meriç Eyüboğlu da isnat edilen suçun maddi ve manevi unsurlarının oluşmadığını belirterek öğrencilerin eyleminin ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını söyledi. Avukat Songül Beydilli ise “Mütalaa taraflı olarak hazırlanmıştır. Lokum dağıtanları mağdur, onları eleştirenleri suçlu ilan etmiştir” diye konuştu.

3 kişinin beraatına karar verilirken 20 öğrencinin ise 10’ar ay hapis cezası verildi. Hükmün açıklanması geri bırakıldı. 7 öğrencinin ise yine “propaganda” suçundan ayrı ayrı 6 bin TL cezasına hükmedildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol