birgün

5° AÇIK

AVRUPA 18.01.2021 06:57

Boğaziçili öğrencilere Münih’ten destek

Boğaziçili öğrencilere Münih’ten destek


HABER MERKEZİ

Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı öğrencilerin gerçekleştirdiği protestolara destek sürüyor. Almanya’nın Münih kentinde bir araya gelen Boğaziçi Üniversitesi mezunları, Melih Bulu ve tüm atanmış rektörleri istifaya çağırdı.

Boğaziçi Üniversitesi mezunları rektör kararına tepki göstermek için Max-Joseph Platz’da bir araya geldi. Eyleme eksi 7 derecedeki soğuk havaya rağmen yüksek katılım oldu.

Burada bir basın açıklaması okuyan mezunlar, üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmamasının ve siyaset aracı olarak kullanılmamasının bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmez olduğunu dile getirdi.

“Kayyum rektör istemiyoruz” yazılı pankart arkasında bir araya gelen eylemciler, Melih Bulu ve diğer tüm atanmış rektörlerin istifa etmesini talep etti. Eylemde buna ek olarak, atanmış rektörlerin üniversite paydaşlarının seçtiği, akademik geçmişinde şaibe bulunmayan ve kurum içinden bir akademisyene görevini teslim etmesini talep ettiler.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol