birgün

23° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 10.11.2019 17:15

Bolivya Devlet Başkanı Morales tekrar seçim yapılması kararı aldı

Bolivya Devlet Başkanı Morales tekrar seçim yapılması kararı aldı

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, Amerikan Devletleri Örgütü'nün (OAS) 20 Ekim'de yapılan seçimlerde "ciddi düzensizlikler" bulduğunu açıklamasının ardından tekrar seçim yapılmasını kabul ettiğini açıkladı.

Reuters'ın aktardığına göre OAS tarafından hazırlanan raporda "oy verme sisteminin ciddi biçimde manipüle edildiği" ve seçimin iptal edilmesi gerektiği belirtildi.

Başkent La Paz'da konuşan Morales, seçimin yenilenmesinin yanı sıra ülkenin seçim komisyonunda da revizyona gidileceğini açıkladı. 20 Ekim seçimlerinde oy sayımının bir açıklama yapmadan durdurulması tartışma yaratmış ve OAS'ın seçimleri incelemesine sebep olmuştu.

2006'dan bu yana görevde olan Morales, seçimlerde yolsuzluk olmadığını savunmuş ancak OAS'ın incelemesinden sonra alacağı karara uyacağını söylemişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız