birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

Bolivya, Küba’yla ilişkilerini askıya aldı

Darbeci Bolivya Hükümeti, Bolivya’nın Küba ile ilişkilerini askıya aldığını açıkladı. Devlet Bakanı Nunez, Küba’nın, Bolivya’nın yasal hükümetine ve onun demokratik sürecine saldırılarda bulunduğunu öne sürdü

DÜNYA 26.01.2020 08:02
Bolivya, Küba’yla ilişkilerini askıya aldı
Abone Ol google-news

Darbeci Bolivya Hükümeti Devlet Bakanı Yerko Nunez, düzenlediği basın toplantısında, Bolivya’nın Küba ile ilişkilerini askıya aldığını açıkladı. Nunez, “Bu karar, Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla’nın yakın zamanda yaptığı kabul edilmez açıklamaları ve Küba’nın, Bolivya yasal hükümeti ile onun demokratik sürecine karşı yaptığı sürekli düşmanlığı ve devamlı saldırıları nedeniyle alınmıştır diye konuştu.

Küba Dışişleri Bakanı Rodriguez, 22 Ocak’ta Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bolivya’da darbecilerin kirli yalanları, onların ABD’ye itaat etmelerinin başka bir kanıtı. Halka, maruz kaldıkları şiddet nedeniyle yardım görevlilerinin Küba’ya dönmesinin ardından, 454 bin 440’dan fazla tıbbi müdahalenin durdurulduğunu açıklamalı” ifadelerini kullanmıştı.

Morales döneminde Küba ile iyi ikili ilişkilere sahip olan Bolivya’da 700’den fazla Kübalı doktor bulunuyordu. 15 Kasım’da bu doktorlardan 4’ü, Morales yanlılarının düzenlediği gösterileri finanse etmekle suçuyla tutuklanmış ve bu durum iki ülke arasında krize neden olmuştu.

Morales’den tepki

Bolivya’da ABD destekli darbe sonucu istifa ettirilen Devlet Başkanı Evo Morales, Küba ile diplomatik ilişkilerin kesilmesine ilişkin Twitter hesabından, “Fiili Anez hükümeti ile kardeş Küba Cumhuriyeti arasındaki ilişkilerin askıya alınmasını ve halkların kendi kaderini tayin etme hakkına, egemenliğe ve halkların diplomasisine saygıya dayalı Bolivya Çokuluslu Devleti’nin uluslararası imajının bozulmasını şiddetle kınıyoruz” açıklamasında bulundu.

Bolivya, 1964’ten 1982’ye kadar süren darbe hükümetlerinin ardından Küba ile ikili ilişkilerini yeniden tesis etmiş, Morales’in 2006’da devlet başkanlığı görevine gelmesinin ardından iki ülke arasındaki ilişkiler daha da kuvvetlenerek sağlık ve güvenlik gibi birçok alanda iş birliğine yol açmıştı.

Bolivya’da 20 Ekim 2019’daki seçimleri ilk turda kazanan Morales, hile iddialarıyla sokaklara çıkan muhaliflerin şiddet eylemlerine dönüşen protestoları, polisin isyanı ve ordunun istifa çağrısının ardından 10 Kasım’da istifa etmiş, yerine Bolivya Çokuluslu Yasama Meclisi’nin (ALP) üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcılığı görevini yapan Jeanine Anez getirilmişti.

Morales, istifasının ardından siyasi sığınmacı olarak önce Meksika’ya ardından da Arjantin’e gitmişti.

***

Anez adaylığını açıkladı

Bolivya’da Evo Morales’in istifasının ardından geçici ABD desteğiyle devlet başkanlığı görevine getirilen Jeanine Anez, ülkede Mayıs ayında düzenlenecek genel seçimlerde devlet başkanı adaylığını açıkladı. Anez, çeşitli siyasi partilerin Juntos İttifak’nı duyurduğu etkinlikte, “Genel seçimlerde devlet başkanı adayı olmaya karar verdim. Seçimlere katılmak planlarım arasında değildi, ancak son zamanlarda başlıca siyasi aktörlerle minimum fikir birliği sağlamaya çalıştık ve benim seçimlere katılmama müsaade eden bir ittifak kurmayı başardık” dedi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol