birgün

13° AÇIK

DÜNYA 30.12.2020 10:20

Bolivya sağlık ve eğitime önemli bütçe

Bolivya Ekonomi Bakanı Marcelo Montenegro, “Yeni yasal yerel ekonomik kalkınmayı hızlandırmaya ve Añez'in geçen yıl dayattığı neoliberal modeli ortadan kaldırmaya çalışıyor" dedi.

Bolivya sağlık ve eğitime önemli bütçe

Bolivya hükümeti, ülke bütçesinin yüzde 20’sini eğitim ve sağlık alanlarına ayıracağını duyurdu. Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, pazartesi günü 2021 bütçesinin yüzde 20'sini sağlık ve eğitim sektörlerine ayıracak üç yasayı onayladı.

Bolivya Ekonomi Bakanlığı, ülkenin ekonomik durumuna dair bir basın toplantısı düzenledi.

Ekonomi Bakanı Marcelo Montenegro, “Amerikan destekli Jeanine Añez liderliğindeki darbeci rejimin bıraktığı duraklamadan sonra daha fazla sosyal adalete ulaşmaya odaklandık. Programımızda her şey 2021'de daha iyi rakamlara sahip bir ekonomiye işaret ediyor" dedi.

Montenegro,"Bu yeni yasal yerel ekonomik kalkınmayı hızlandırmaya ve Añez'in geçen yıl dayattığı neoliberal modeli ortadan kaldırmaya çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Devlete ait kamu kuruluşlarına 70 milyon ABD dolarının paylaştırılmasını ve Bolivyalı girişimcilere kredi desteği verilmesine olanak sağlayan yasayı geçirdi.

Hükümet, 2021 yılında ayrıca serveti 4 milyon doları aşan kişilere yıllık vergi uygulamayı öngörüyor. Montenegro, "Demokrasimizi yeniden iyileştirdik. Eski Başkan Evo Morales'in hükümeti döneminde 2006'dan 2019'a kadar sürdürdüğümüz ekonomik büyümeye şimdi kaldığımız yerden devam edeceğiz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol