birgün

24° AZ BULUTLU

DÜNYA 28.05.2020 07:11

Bolsonaro’ya gazetecilerden boykot

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro’nun destekçilerinin sözlü tacizlerine maruz kalan gazeteciler, başkanlık sarayı önündeki basın açıklamalarını boykot etme kararı aldı

Bolsonaro’ya gazetecilerden boykot

Brezilya’nın en büyük iki medya grubu, sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun başkanlık sarayı dışında düzenlenen gayri resmi basın açıklamalarını takip etmeme kararı aldı.

AFP’nin haberine göre, medya holdingi Globo ve Folha de Sao Paulo gazetesi, devlet başkanının güvenlik ekibinin Bolsonaro’yu takip eden gazetecilere yeterli koruma sağlayamadığını ve gazetecilerin hedef gösterildiğini duyurdu.

KÜFÜR, HAKARET...

Globo Group başkan yardımcısı Paulo Tonet Camargo, ulusal güvenlik bakanlığına bir mektup yazarak, aldıkları boykot kararını bildirdi. Camargo mektubunda, ‘‘Her gün gazetecilerimiz başkanın destekçilerinin sayısız hakaretine ve bağırmalarına maruz kalıyorlar ve herhangi bir şekilde güvenlikleri sağlanmıyor’’ diyerek söz konusu saldırıların artış gösterdiğini belirtti.

Folha gazetesi ise, Bolsonaro’nun gazetecilere ‘‘Doğruları söylemeye başladığınızda sizinle tekrar konuşacağım’’ demesi üzerine destekçilerinin gazetecilere küfür ettiğini, gazetenin ancak muhabirlerin güvenliğinin başkanlık sarayı tarafından sağlanmasının ardından bu noktadan haber takibine devam edeceğini açıkladı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız