birgün

11° AÇIK

GÜNCEL 27.02.2021 18:17

Bolton: Erdoğan, Trump’tan Halkbank soruşturması için talepte bulundu

ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski ABD Başkanı Trump’tan Halkbank soruşturmasını sonlandırmasını talep ettiğini ileri sürdü.

Bolton: Erdoğan, Trump’tan Halkbank soruşturması için talepte bulundu

ABD’nin eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili önemli bir iddia ortaya attı.

Bolton, Erdoğan’ın eski ABD Başkan Donald Trump’la her görüşmesinde Halkbank soruşturma sürecini sonlandırmasını talep ettiğini öne sürdü.

DW Türkçe’nin Spiegel’den aktardığı habere göre, Halkbank meselesinin son dönemlerde Trump’la Erdoğan’ın diyaloğunu zedelediğini iddia eden Bolton, “Halkbank'ın da Trump’ın dava sürecini sona erdireceği konusunda eski ABD Başkanına çok güvendiğini ve bu nedenle ABD makamlarına karşı hiçbir taviz vermeye yanaşmadığını” kaydetti.

Haberde, en kötü senaryonun gerçekleşmesi halinde bankaya 20 milyar dolara kadar para cezası ya da uluslararası bankacılık sistemi SWIFT'ten çıkartılma cezası verilebileceği belirtildi.

ABD’li New York Times gazetesi de Erdoğan'ın Halkbank davası sürecine müdahale etme girişimleriyle ilgili büyük ilgi uyandıran bir haber yayımlamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol