birgün

15° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 25.09.2021 14:24

Bornova Kitap Günleri başladı

İzmir’in en uzun süreli ve en geniş katılımlı kitap günleri pandemi nedeniyle verilen 1 yıl aradan sonra yeniden başladı.

Bornova Kitap Günleri başladı

BİRGÜN EGE

Bornova Belediyesi tarafından ‘Bornova Belediyesi 2. Kitap Günleri’ adı ile Büyükpark içinde düzenlenen ve 3 Ekim tarihine kadar sürecek olan kültür sanat şöleninin açılışını Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, CHP İzmir Milletvekilleri Sevda Erdan Kılınç, Atila Sertel ve Konya Tuzlukçu Belediye Başkanı Nurettin Akbuğa yaptı.

Kültür kenti Bornova vizyonuyla 2019 yılında Bornova Kitap Günleri’ni hayata geçirdiklerini hatırlatan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Geçen yıl koronavirüs pandemisi nedeniyle düzenleyemediğimiz etkinliğimizde bu sene birbirinden değerli yazarları okurlarla buluşturacağız. 10 gün boyunca kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacağız. Gelecek nesillere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak gibi bir görevimiz var” dedi.

İLMİN KAYNAĞI KİTAPTIR

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘En hakiki mürşit ilimdir’ sözünü de hatırlatan Başkan Mustafa İduğ, “Bu sözün altında kitap yatıyor. Çünkü ilmin kaynağı kitaptır. Cumhuriyetten önce okuma yazma oranımız erkeklerde yüzde 7, kadınların ise binde 7 idi. Bu oran Cumhuriyet ile arttı. Fakat 1987 yılında başlayan dijital çağ, şuan okuma oranını aşağıya çeken etkenlerden biri. Bizde bu etkinlikle kitap okuma alışkanlığını arttırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılınç kitap okumanın önemine dikkat çekerek; ‘’Ağaçlara, çiçeklere canı nasıl su veriyorsa, insanlara ve çocuklara kitaplar can suyu oluyor. Başta Bornova Belediye Başkanımız Mustafa İduğ olmak üzere etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ederim. Herkesi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde kitaplara verilmesi gereken değeri vermeye ve her fırsatta okumaya daha çok okumaya davet ediyorum’’ dedi
CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise böylesine güzel bir etkinlikle kitabı Bornova’yla buluşturduğu için Başkan İduğ’a teşekkür ederek; ‘’Kitabın önemini anlatmaya gerek yok, kitap bir yaşam, bir öğreti, bir hayattır. Ülkemizde kitap okuma yüzdesi çok az ama bu uğurda mücadele eden aydınlığı ve çağdaşlığı Bornova’ya taşıyan Mustafa İduğ’a çok teşekkür ediyorum” dedi.
Kitap Günleri’ne konuk olan yazarlar adına konuşan Bornovalı Yazar Feray Ünal ise, “Bu tarz etkinlikler, çocuklara ve gençlere edebiyat hevesi aşılamak, kitap seçme yetisini geliştirmek ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için çok önemli. Bunun için bu Kitap günlerini düzenleyen Bornova Belediyesi’ne çok teşekkür ederiz” dedi.

AÇILIŞ ETKİNLİKLERİ

Etkinliğin ilk gününde 33 yazar imza gününde sevenleriyle buluşurken, akıl ve Zekâ Oyunları ile ziyaretçiler keyifli zaman geçirdi. Piyanonun altın kızı olarak tanınan ve ülkemizi uluslararası yarışmalarda temsil ederek dereceler elde eden 10 yaşındaki Antalyalı Nil Göksel’in piyano resitalide beğeniyle dinlendi. İlk günün finalinde ise Bornovalı grup Yaygara müzik ziyafeti sundu.
Bornova Kitap Günleri’de 65 stant, 70 yayınevi ve 237 yazar konuk olurken, 402 imza günü gerçekleşecek. Ayrıca söyleşi ve atölye ile konser, dinleti ve dans gösteri gibi sahne performanslarının yer aldığı 101 etkinlikle de ziyaretçiler sanata doyacak. Etkinlikler park içinde farklı noktalara kurulan, adlarını Bornova’da yaşadığına inanılan edebiyat dünyasının ünlü isimlerinden biri olan Homeros ile kitabının ismi olan İlyada ve Odysseia sahnelerinde gerçekleşecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol