birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Borsa İstanbul'da 'yukarı adım kuralı' bugün de devam edecek

Borsa İstanbul AŞ, BIST 50 endeksinde yer alan paylara yönelik 14-19 Eylül'de uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünkü seansta da devam edeceğini duyurdu.

EKONOMİ 20.09.2022 10:41
Borsa İstanbul'da 'yukarı adım kuralı' bugün de devam edecek Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Borsa İstanbul'un Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) bugün yayınlanan açıklamasında, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı uyarınca BIST 50 endeksinde yer alan paylarda açığa satış işleminin yapılabildiği anımsatıldı.

Açıklamada Borsa İstanbul'un, BIST 50 endeksinde yer alan paylara yönelik 14-19 Eylül'de uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının bugünkü seansta da devam edeceğini duyurdu.

Açıklama şöyle:

“BIST 50 endeksinde yer alan paylarda 14/09/2022 ile 19/09/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 20/09/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecektir. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi, en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecektir.

Gün içinde sahip olunmadan yapılan ve daha sonra aynı gün içinde yapılan alımlarla kapatılan satışlar da açığa satış kapsamında olduğundan, yatırımcılarımız ve yatırım kuruluşlarımız tarafından bu nitelikteki satışlara ilişkin emirlerin de açığa satış seçeneği işaretlenmek suretiyle iletilmesi hususunda gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi önem arz etmektedir"

Öte yandan, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Borsa İstanbul’daki ‘piyasa bozucu’ hareketlere karşı açıklama yapmış, açıklamada “Pay senetlerinde yapılan işlemler Borsa İstanbul tarafından anlık takip edilirken, Kurulumuz da gerçek ve tüzel kişilerin piyasa bozucu hareketlerine karşı gözetim ve denetimini sürekli olarak yapmaktadır” denilmişti.

Dün ise Borsa İstanbul'da işlemler geçici olarak durdurulmuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol