birgün

19° AÇIK

Bosna Hersek’te ‘Sırp Cumhuriyeti’ krizi

DÜNYA 12.01.2022 09:13
Bosna Hersek’te ‘Sırp Cumhuriyeti’ krizi
Abone Ol google-news

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bosna Hersek'te anayasaya aykırı olmasına rağmen Bosnalı Sırpların, "9 Ocak Sırp Cumhuriyeti Günü" kutlamaları yeni bir krize neden oldu. Kutlamalar uluslararası aktörler, Avrupa Birliği ve Balkan ülkelerinin tepkisini çekerken Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Bisera Turkovic kutlamalara temsilci gönderen Rusya, Çin ve Sırbistan'a diplomatik nota verildiğini açıkladı.

Turkovic, Rusya, Çin ve Sırbistan'a verilen diplomatik notada, bu kutlamalara resmi katılımın, Bosna Hersek'in içişlerine ağır müdahale anlamına geldiğinin vurgulandığını söyledi. Notada Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi'nin resmi gazetede yayımlanan ilgili kararına yer verildi ve bu tür eylemlerin, Bosna Hersek ile ikili ilişkileri bozabileceği vurgulandı.


Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Peter Stano kutlama yapan Sırp Cumhuriyeti yöneticilerini kınayarak, yaptırım uygulayabileceği uyarısını yaptı.
Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Bosna Hersek Demokratik Eylem Partisi Başkanı Bakir İzetbegoviç ile bir araya geldiği toplantıda, Bosna Hersek'te olası tüm ayrılıkçı eylemlere karşı olduklarını söyledi.

KUTLAMA YASAKLANMIŞTI

Kutlamalara, Sırbistan Meclis Başkanı Ivica Dacic ile Sırbistan Başbakanı Ana Brbanic'in yanı sıra Rusya ve Çin'in Saraybosna büyükelçileri katılmıştı. Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi, 2015’te "Sırp Cumhuriyeti" gününü anayasaya aykırı ilan etmişti. Karar üzerine Sırp Cumhuriyeti Halk Meclisi, "9 Ocak Sırp Cumhuriyeti" gününün tanınması için 25 Eylül 2016'da referandum düzenlemiş, ancak Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi bu referandumu tanımamış ve bu günün kutlanmasına yönelik eylemlere yasak getirmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol