birgün

2° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 09.12.2021 12:58

Botokslu develer güzellik yarışmasından diskalifiye edildi

Suudi Arabistan’da düzenlenen güzellik yarışmasına katılan 40’ı aşkın deve, botoks ve benzeri işlemler yapıldığı için diskalifiye edildi. 2018’deki festivalde de bazı develer yine botoks yapıldığı gerekçesiyle diskalifiye edilmişti.

Botokslu develer güzellik yarışmasından diskalifiye edildi

Suudi Arabistan’da düzenlenen güzellik yarışmasına katılan 40’ı aşkın deve, botoks ve benzeri işlemler yapıldığı için diskalifiye edildi Kral Abdülaziz Deve Festivali kapsamındaki güzellik yarışmasına katılan develer, kıyafetlerine, duruşlarına, boyun, baş ve hörgüçlerinin şekline bakılarak jüri tarafından değerlendiriliyor. Bu ay başlayan festivalde onlarca deve 66 milyon dolarlık (909,14 milyon lira) ödül için yarışıyor.

Diken'de yer alan habere göre; ancak yarışmanın jürisi, develerini dolgu, botoks, yüz gerdirme gibi işlemler yaptırarak ve kasları daha sağlıklı görünsün diye hormon vererek ‘yapay güzellik’ peşine düşen kişilerin sahip olduğu develerin yarışamayacağını açıkladı. Ve, bu yola başvurduğu belirlenen 40’ı aşkın deveyi yarışmadan çıkardı.

Yapılan işlemler develeri ‘daha gösterişli’ hale getirse de kurallara aykırı olduğunun altı çizildi. Bu tür işlemlerle doğallık dışına çıkılmasının diğer deve sahiplerine haksızlık olmasının yanı sıra develerin sağlığı açısından da doğru olmadığı, canlarının acıdığı belirtildi.

Festivalde güzellik yarışmasının yanısıra deve satışı, yarış gibi başka etkinlikler de düzenleniyor.

Suudi Arabistan ve bölgedeki diğer ülkelerde deve yetiştirmek milyon dolarlarla ifade edilen bir endüstri. Başka ülkelerde de benzeri etkinlikler düzenleniyor.

2018’deki festivalde de bazı develer yine botoks yapıldığı gerekçesiyle diskalifiye edilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol