birgün

11° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 29.08.2020 09:50

Böyle seçim vaadi görülmedi: Ay’da ABD temsilciliği açılacak

Cumhuriyetçi Parti kurultayında başkanlığa resmen aday gösterilen Trump’ın seçim vaatlerinde yok yok: Ay yüzeyinde sürekli bir ABD temsilciliği açılacak. Mars’a ilk insanlı uzay aracı yollanacak...

Böyle seçim vaadi görülmedi: Ay’da ABD temsilciliği açılacak

Dış Haberler Servisi

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhuriyetçi Parti’nin ulusal kurultayının son gününde yaptığı konuşmada 3 Kasım’da gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerinde yeniden aday olmayı kabul ettiğini açıkladı. Üç gün süren ve ağırlıklı olarak sanal ortamda gerçekleştirilen kurultayın sonunda Beyaz Saray’ın bahçesinde bulunan bin 500 civarında partiliye seslenen Trump, “Şükran dolu bir kalple bu gece Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı adaylığını kabul ediyorum” dedi.

Koronavirüse karşı mücadeleyi artıracağını söyleyen Trump, “Virüsü yeneceğiz, pandemiyi sonlandıracağız ve krizden daha da güçlenerek çıkacağız” ifadelerini kullandı. Yılbaşından önce aşının üretilmiş olacağını sözlerine ekledi. Trump, “Belki daha da erken olacak” dedi.

‘BIDEN SOSYALİZMİN TRUVA ATIDIR’

“Aşırı solcu” olmakla suçladığı rakibi, Demokratlar’ın başkan adayı Joe Biden’a da sert sözlerle yüklenen Trump, “O Amerikan istihdamının yokedicisi” ifadesini kullandı. Biden’in seçilmesi durumunda ülkenin altından kalkabileceği krizlerin daha da derinleşeceğini ileri süren Trump, “Mesele Amerikan rüyasını kurtarıp kurtaramayacağımız. Biden’ın Amerikasında kimse güvende olmayacaktır” diye konuştu.

Demokratların ve Biden’ın ABD’nin birçok değerini yerle yeksan edeceğini savunan Trump, “Biden sosyalizmin Truva Atı” dedi. Trump, “Joe Biden zayıf. Emirlerini liberal riyakarlardan alıyor. Bu kişiler, enkaz alanından kaçarken, kentlerini yerle bir eden insanlar” eleştirisinde bulundu.

‘POLİSE AKTARILAN BÜTÇEYİ KISACAK’

Trump’ın konuşması, ülkede karışıklıkların sürdüğü bir döneme denk geldi. Geçtiğimiz günlerde Wisconsin eyaletinde Joe Blake isimli siyahi Amerikan vatandaşının polis tarafından vurulmasının yankıları sürerken Trump, Joe Biden’ın polise aktarılan bütçeyi kısacağını öne sürdü.

Trump’ın 3 Kasım’daki seçimlerde başkan adaylığını kabul etmesiyle resmi adaylık süreci de başlamış oldu.

TRUMP’IN SEÇİM VAATLERİ

Deutsche Welle’nin haberine göre Trump, yeniden seçilmesi halinde istihdam, ekonomi, sağlık, dış ilişkiler ve uzay gibi alanlarda yenilikler ve iyileştirmeler yapacağı sözünü verdi. Trump’ın 50 maddeden oluşan seçim vaatlerinden bazıları şöyle:

►Gelecek 10 ayda 10 milyon yeni istihdam alanı açılacak.
►Vergiler düşürülecek.
►Yıl sonuna kadar korona aşısı bulunacak.
►Önemli ilaçların üretimi ABD’de yapılacak.
►Çin’e kaydırılan bir milyon iş gücü yeniden ülkeye çekilecek.
►Elemanlarını Çin’e kaydıran işletmelere hükümet iş vermeyecek.
►Çin koronavirüs salgınının yayılmasından sorumlu tutulacak.
►İlaçlar ucuzlayacak.
►Bürokrasi azaltılacak.
►Belgesiz göçmenlerin sosyal hizmetlerden yararlanmalarına engel olunacak.
►Ay yüzeyinde sürekli bir ABD temsilciliği açılacak. Mars’a ilk insanlı uzay aracı yollanacak.
►ABD’nin katıldığı savaşlar sonlandırılacak, askerler yurda geri dönecek.
Müttefikler savunma harcamalarına eşit katkı sunacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız