birgün

14° AÇIK

YEREL 23.03.2021 22:56

Bozcaada Belediyesi’nde çalışan işçilerin ortalama maaşı 6 bin TL’ye yükseldi

Bozcaada Belediyesi ve Belediye İş Sendikası arasında başlayan Toplu İş Sözleşmesi için iki oturumda anlaşma sağlandı. Böylelikle Bozcaada Belediyesi’nde çalışan işçilerin ortalama maaşı 6 bin TL’ye yükseldi.

Bozcaada Belediyesi’nde çalışan işçilerin ortalama maaşı 6 bin TL’ye yükseldi

Bozcaada Belediyesi ve Belediye İş Sendikası arasında başlayan Toplu İş Sözleşmesi için iki oturumda anlaşma sağlandı.

Anlaşma sonucunda Bozcaada Belediyesi, kadrolu işçilerin yevmiyelerine yüzde 30, sosyal haklarına ise yüzde 20 zam yaptı.

Belediye işçilerinin 127 TL olan yevyeleri yeni sözleşme ile en düşük 165 TL oldu. Ayrıca her ay maaşlara yansıtılan eğitim desteği ise 1120 TL’den 1350 TL’ye yükseldi.

Böylelikle Bozcaada Belediyesi’nde çalışan işçilerin ortalama maaşı 6 bin TL’ye yükselirken bu rakam ikramiyeler ile birlikte ortalama 7 bin TL’ye yükseldi.

Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, şunları söyledi:

"Bugün Belediye emekçilerimiz ile toplu sözleşme görüşmelerini mutabakatla nihayete erdirdik. Pandemi koşullarının ağırlığı ve ülke genelindeki ekonomik durumun vahametini hep birlikte yaşıyoruz. Bu durum belediye gelir ve gider dengesini olumsuz da etkilese, mümkün olan en iyi şartlarda emekçilerimize bir toplu sözleşme sunduğumuza inanıyorum. Helal-i hoş olsun. Biz; hem belediye gelirlerimizi arttıracak yeni düzenlemeler, hem de gider azaltıcı tedbirlerle bu durumu rahatlıkla göğüsleyeceğiz. Öncelik; işçi ve emekçinin evine de, işine de daha rahat ve huzurla gitmesidir. Onlar karda-kışta, yazın mahşer kalabalığında bizim için çalışan neferlerimizdir. Bu sene tanıtım, fuar-organizasyon, temsil-ağırlama gibi giderlerinde gözle görülür bir azaltma ve mali disiplin sağlamayı hedefliyoruz. Buradan yaratılacak kaynağın işçi ve emekçimize aktarılarak, bu zor koşullarda onların daha huzurlu ve daha iyi koşullarda yaşamalarına vereceğimiz destek; bizim için her şeyden önemli. Yetkili sendikamız Belediye-İş ve sendika temsilcilerimize, belediyemize ve özellikle emekçilerimize hayırlı uğurlu olsun. Daha tatmin edici toplu sözleşmeler hedefimiz olacaktır."

Kaynak: bozcaadahaber.net

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol