birgün

16° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 21.11.2020 10:45

‘Bozkırın Tezenesi’nden eski kayıtlar

‘Bozkırın Tezenesi’nden eski kayıtlar

Kültür Sanat Servisi

Halk müziğinin duayen isimlerinden Neşet Ertaş’ın makara bantlara kaydedilmiş eski dönem eserleri, uzun süren titiz bir çalışmayla temizlenerek "Bozkırın Tezenesi" adıyla Kalan Müzik etiketiyle CD ve LP formatında yayınlandı.

Albümlerdeki eserler, Neşet Ertaş'ın 1970’li ve 80’li yıllarına ait. Ustanın en sevilen türkülerinin toplandığı iki CD ve üç LP'den oluşan albümlerde toplam 28 eser yer alıyor. Albümlerde ustanın aynı dönemlere ait fotoğrafları özellikle kullanıldı.

Kalan Müzik tarafından, orijinal makara bant kayıtlarından aktarılan eserlerden başka isimler ile anılanların da orijinal isimleriyle adlandırılmasına özen gösterildiği kaydedildi.

LAKABIN İSİM BABASI YAŞAR KEMAL

Geçirdiği trafik kazası sonucu 3 ay hapiste yatan Neşet Ertaş’a usta yazar Yaşar Kemal, bir kitap gönderir. Yaşar Kemal, Ertaş için imzaladığı kitapta “Bozkırın Tezenesi'ne selam olsun, geçmiş olsun” ifadelerini kullanır. Ertaş bundan böyle Bozkırın Tezenesi (çalgıç) olarak anılır.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol