birgün

12° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 21.11.2020 10:45

‘Bozkırın Tezenesi’nden eski kayıtlar

‘Bozkırın Tezenesi’nden eski kayıtlar

Kültür Sanat Servisi

Halk müziğinin duayen isimlerinden Neşet Ertaş’ın makara bantlara kaydedilmiş eski dönem eserleri, uzun süren titiz bir çalışmayla temizlenerek "Bozkırın Tezenesi" adıyla Kalan Müzik etiketiyle CD ve LP formatında yayınlandı.

Albümlerdeki eserler, Neşet Ertaş'ın 1970’li ve 80’li yıllarına ait. Ustanın en sevilen türkülerinin toplandığı iki CD ve üç LP'den oluşan albümlerde toplam 28 eser yer alıyor. Albümlerde ustanın aynı dönemlere ait fotoğrafları özellikle kullanıldı.

Kalan Müzik tarafından, orijinal makara bant kayıtlarından aktarılan eserlerden başka isimler ile anılanların da orijinal isimleriyle adlandırılmasına özen gösterildiği kaydedildi.

LAKABIN İSİM BABASI YAŞAR KEMAL

Geçirdiği trafik kazası sonucu 3 ay hapiste yatan Neşet Ertaş’a usta yazar Yaşar Kemal, bir kitap gönderir. Yaşar Kemal, Ertaş için imzaladığı kitapta “Bozkırın Tezenesi'ne selam olsun, geçmiş olsun” ifadelerini kullanır. Ertaş bundan böyle Bozkırın Tezenesi (çalgıç) olarak anılır.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız