birgün

20° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 30.05.2021 17:43

Brezilya'da yüzbinler, Bolsonaro'nun görevden alınması için sokakta

Brezilya'da cumartesi günü 200 şehirde yapılan eylemlerde pandemi dönemindeki umursamazlığı sebebiyle Devlet Başkanı Jair Bolsonaro protesto edildi.

Brezilya'da yüzbinler, Bolsonaro'nun görevden alınması için sokakta

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Brezilya'da yaklaşık yarım milyon yurttaşın COVID-19 sebebiyle ölmesinin ardından halk, önlemler konusunda başarısız olan Devlet Başkanı'nı istifaya çağırdı. 200 şehre yayılan protestolarda istifanın yanında aşı, nitelikli kamusal sağlık ve ücretsiz eğitim de talep edildi.

ÖNLEM ALMADI

Brezilya sokaklarında Devlet Başkanı Bolsonaro, kamuoyunda COVID-19'a bağlı 459 bin ölümün baş sorumlusu olarak gösteriliyor. Bolsonaro, Dünya Sağlık Örgütü'nden gelen basınca rağmen pandemi kısıtlamalarını reddetmiş, kısıtlama uygulayan valileri de birçok kez eleştirmişti.

GÖREVDEN ALINABİLİR

Meclis tarafından pandemi dönemi yetersiz kalan önlemleri sebebiyle soruşturma altında olan Bolsonaro'nun, soruşturma sonucu görevden alınması gündemde. Brezilya halkı da cumartesi günü yapılan eylemlerde ırkçı söylem ve politikalarıyla bilinen Devlet Başkanının görevden alınması için sokağa çıktı.

Brezilya'da cumartesi itibariyle şu zamana kadarki koronavirüs hasta sayısı 16,4 milyon.

brezilya-da-milyonlar-bolsonaro-nun-gorevden-alinmasi-icin-sokakta-881869-1.

brezilya-da-milyonlar-bolsonaro-nun-gorevden-alinmasi-icin-sokakta-881870-1.

brezilya-da-milyonlar-bolsonaro-nun-gorevden-alinmasi-icin-sokakta-881871-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol