birgün

7° AÇIK

DÜNYA 20.04.2020 11:20

Brezilya Devlet Başkanı 'izolasyon karşıtı' eyleme katıldı

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ülkesinde koronavirüs önlemleri çerçevesinde alınan izolasyon kararlarının son bulması için yapılan bir eyleme katıldı. Bolsonaro, Brezilya Ulusal Kongresi'ne askeri müdahale yapılmasını talep etti

Brezilya Devlet Başkanı 'izolasyon karşıtı' eyleme katıldı

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro'nun katıldığı protestoda ‘hayatın normale dönmesi’ ve sosyal izolasyon önlemlerine destek veren Brezilya Ulusal Kongresi'ne askeri müdahale yapılması gibi talepler dile getirildi.

Protestoda kitleye seslenen Bolsonaro'nun maske takmadığı ve öksürdüğü göze çarptı.

Güney Amerika'da en fazla vakanın tespit edildiği Brezilya'da 38 bin 654 vaka, 2 bin 462 can kaybı bulunuyor.

SAĞLIK BAKANI’NI KOVMUŞTU

Salgının ilk günlerinden bu yana halkın sağlığını hiçe saymakla eleştirilen Bolsonaro, bu konuda karşı karşıya geldiği Sağlık Bakanı Luis Mandetta’yı görevinden almıştı

Mandetta, Twitter hesabından şu açıklamayı yapmıştı:

“Biraz evvel, Jair Bolsonaro tarafından görevden alındığımın bilgisini aldım. Bana, sağlık hizmetlerimizi yönetmek ve koron virüsü salgınına, yani sağlık sistemimizin yüzyüze kalmak üzere olduğu bu büyük meydan okumaya karşı mücadelemizi planlama fırsatı verildiği için teşekkür ederim.”

Bu süreçte Bolsonaro’nun oy oranı yüzde 33’e düşerken, virüsün yayılmasını engellemek için sert önlemler alınmasını savunan Mandetta’ya verilen destek ise yüzde 76 düzeyine yükselmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız