birgün

13° AÇIK

Brezilya Mahkemesi, İzmir'e gelen asbestli gemi için 'limandan ayrılmamalı' demiş!

Brezilya Yüksek Mahkemesi, 3 Ağustos tarihinde İzmir Aliağa’da sökümüne izin verilen asbestli gemi hakkında "Rio De Janeiro Limanı’ndan ayrılmaması" gerektiğini tebliğ etti. BirGün’ün edindiği bilgilere göre mahkeme kararında, "Federal Savcılık tarafından açıklanıncaya ve yargıya varılıncaya kadar bulunduğu yerden ayrılmasına engel olunması için ihtiyati tedbiri veriyoruz” denildi.

ÇEVRE 08.08.2022 10:12
Brezilya Mahkemesi, İzmir'e gelen asbestli gemi için 'limandan ayrılmamalı' demiş!
Abone Ol google-news

Aycan KARADAĞ

Rio De Janeiro Limanı’ndan yola çıkarak Aliağa’ya gelmesi planlanan asbestli dev savaş gemisi için Brezilya Mahkemesi’nin, geminin bulunduğu yerden ayrılmamasını talep ettiği öğrenildi. Gemi karara rağmen İzmir’e gelmek için yolculuğunu sürdürüyor.

İçi asbest yüklü Brezilya donanmasına ait NAe Sao Paulo adlı geminin, İzmir Aliağa’da sökümüne izin verilmesi tartışmaları sürerken, 4 Ağustos tarihinde gemi Rio De Janeiro Limanı’ndan hareket ederek Aliağa’ya yola çıktı. Geminin yola çıkmasının ardından skandal bir gelişme yaşandı. 3 Ağustos tarihinde Brezilya’da Yüksek Mahkemesi’nin geminin, Rio De Janeiro Limanı’ndan ayrılmaması gerektiğini tebliğ ettiği öğrenildi.

‘ENGEL OLUNMASI TEDBİRİ’

BirGün’ün edindiği bilgilere göre mahkeme kararında, “NAe Sao Paulo meselesinin karmaşıklığı, geminin Brezilya’dan çıkışının pratikte yarar sağlamaması, Sök Denizcilik ile Cormack Denizcilik şirketlerine celp için ulaşılamamış olması nedeniyle; Brezilya’dan ayrılmasının sürecin pratik yararsızlığına yol açacağını göz önünde bulundurarak, Federal Savcılık tarafından açıklanıncaya ve yargıya varılıncaya kadar bulunduğu yerden ayrılmasına engel olunması için ihtiyati tedbiri veriyoruz” ifadeleri
kullanıldı.

Öte yandan Türk Tabipleri Birliği(TTB) adına İspanya, İngiltere ve Fas hekim örgütlerine gönderilmek üzere bir mektup hazırlandığı kaydedildi. Gönderilecek mektupta, hekim örgütlerinden ülkelerinde yasal yapılara başvuru yapılması ve kamuoyu oluşturması talebinde bulunacağı öğrenildi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol