birgün

19° AZ BULUTLU

TEKNOLOJİ 29.09.2019 15:59

Bridgefy depremde işe yarar mı?

Bridgefy depremde işe yarar mı?

Deprem, sel, heyelan gibi durumlarda internet olmadan çalışan haberleşme uygulamaları kullanıcıların imdadına yetişiyor. Bu uygulamalardan biri de Bridgefy.

Bridgefy, temelde cihazların birbiriyle iletişim kurmasıyla ağını genişleten ve GSM operatörlerinin hizmet veremediği durumlarda Bluetooth üzerinden mesajlaşmayı mümkün kılan bir uygulama.

Uygulama, internet, Wi-Fi veya telefon ağının kesildiği durumlarda 100 metre çapında Bluetooth üzerinden mesajlaşmayı sağlıyor. Deprem anında veya sonrasında enkaz altında mahsur kalma gibi durumlarda işe yarayabilir.

TeknoSafari ekini, Bridgefy uygulamasını test ederek YouTube hesabından videoyu paylaştı.

Peki afet durumlarında kullanılabilecek diğer mesajlaşma uygulamaları neler?

BirGün teknoloji yazarı Timur Akkurt, son yazısında konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

"İstanbul’da hissedilen depremin ardından telefon hatlarının kesilmesi ve sorunun uzun süre devam etmesi, olası büyük bir depremde haberleşme sorununun ortaya çıkacağını gözler önüne serdi. Peki bu durumda telefonunuzda yüklü olması gereken uygulamalar neler? Deprem, sel, heyelan gibi durumlarda internet olmadan çalışan haberleşme uygulamaları kullanıcıların imdadına yetişiyor. Bu uygulamalardan biri de Bridgefy.

Bridgefy, temelde cihazların birbiriyle iletişim kurmasıyla ağını genişleten ve GSM operatörlerinin hizmet veremediği durumlarda Bluetooth üzerinden mesajlaşmayı mümkün kılan bir uygulama. Uygulama, internet, Wi-Fi veya telefon ağının kesildiği durumlarda 100 metre çapında Bluetooth üzerinden mesajlaşmayı sağlıyor. Deprem anında veya sonrasında enkaz altında mahsur kalma gibi durumlarda işe yarayabilir.

İnternet olmadan çalışan güvenilir mesajlaşma uygulamalarını şöyle sıralayabiliriz:

Firechat
Bridgefy
Flows
Signal offline messenger
MeshTalk
İnternetle çalışan telsiz uygulamalar ise şu şekilde:
Zello
Heytell
Voxer

Uygulamaların özellikle de Bridgefy’ın stabil çalıştığını söylemek zor. Çünkü kapsama alanında sürekli sıkıntılar çıkıyor. Buna bağlı olarak gönderdiğiniz iletiler karşı tarafa iletilemiyor. Uygulamanın inceleme videosunu teknosafari.com’da izleyebilirsiniz.

Son olarak bir depremin gün ve saat verilerek önceden kestirilmesi günümüz teknolojik imkânlarıyla mümkün değil. Vatandaşların sosyal medyada özellikle WhatsApp gruplarında dolaşan asılsız bilgilere itibar etmemeleri, doğru bilgi için resmi kaynakları takip etmelerini rica ediyoruz."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız