British Airways’de 4 bin pilot grevde

10.09.2019 08:26 ÇALIŞMA YAŞAMI


British Airways yönetimi ve pilotlar arasındaki ücret artışı görüşmelerinde anlaşmaya varılamaması üzerine, BA pilotları dün greve çıktı. Grev bugün de devam edecek.

Grev nedeniyle İngiltere’den kalkış yapacak BA uçuşlarının büyük kısmında iptal yaşanırken, binlerce yolcuya havaalanlarına gelmemeleri uyarısında bulunuldu.

BA’den yapılan açıklamada pilotları temsil eden İngiliz Pilotlar Derneği (Balpa) ile yeniden görüşmeye hazır olunduğu bildirildi. İngiliz basını BA pilotlarının grevinin şirkete günlük maliyetinin yaklaşık 40 milyon sterlin olduğunu duyurdu.

Greve toplam 4 bin pilotun katıldığı, planlanan bin 600 uçuşun iptal edileceği tahmin ediliyor.

Pilotlar temmuz ayında üç yıl boyunca yapılacak yüzde 11,5 seviyesindeki ücret artışını kabul etmemişti. Geçen hafta İngiltere Başbakanlığı, British Airways yönetimine ve pilotlara bir an önce uzlaşmaları konusunda çağrıda bulunmuştu. İngiltere Başbakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Sendikaların ve British Airways’in masaya gelerek bu işi halletmesi gerekiyor. Halk bundan daha azını beklemiyor. Kimsenin seyahat planı aksamamalı ve tatili mahvolmamalı” ifadelerine yer verilmişti.