birgün

4° PARÇALI BULUTLU

Britney Spears: Sadece istismar değil, lanet olası zalimlik

Dünyaca ünlü şarkıcı Britney Spears, babasının vasiliğine ilişkin dün gerçekleşen duruşmada, babası James Spears’tan korktuğunu söyleyerek hakkında soruşturma başlatılmasını ve uzaklaştırma kararı alınmasını talep etti.

DÜNYA 15.07.2021 11:25
Britney Spears: Sadece istismar değil, lanet olası zalimlik
Abone Ol google-news

Şarkıcı Britney Spears, babasının vasiliğine ilişkin dün gerçekleşen duruşmada, babası James Spears’tan korktuğunu söyleyerek hakkında soruşturma başlatılmasını ve uzaklaştırma kararı alınmasını talep etti. Duruşmada, Spears’ın davanın kalanında kendi avukatını seçmesine izin verildi.

T24'ün The Guardian’dan aktardığı habere göre, dün Los Angeles Yüksek Mahkemesi’nde görülen duruşmada Britney Spears yeniden ifade verdi. 13 yıldır vasisi konumunda olan babasıyla ilgili “Ondan her zaman çok korkmuşumdur” diyen Spears, babasının vasilikten çıkarılmasını ve hakkında soruşturma başlatılmasını talep etti.

Duruşmaya telefonla bağlanan Spears, Yargıç Brenda Perry’e “Bu istismar değil sadece, lanet olası zalimlik” ifadelerini kullandı. Daha sonra kullandığı dil için özür dileyen Spears şöyle devam etti “Beni deliymişim gibi hissettirmeye çalışıyorlar ancak değilim” dedi.

İradesi dışında ilaç kullanmaya zorlandığını söyleyen Spears “Bence beni öldürmeye çalışıyorlar” dedi.

Vasilik durumunun tamamen kalkmasını istediğini söyleyen Spears, önceliğinin ise vasi konumundan babası James Spears’ın çıkarılması olduğunun altını çizdi. Diğer vasi Jodi Montgomery’nin süreçte kalmasına karşı çıkmayacağını söyleyen Spears “Babam bugün bu konumdan çıkarılmalı” dedi.

Babasının sekiz ay boyunca ehliyetini elinden aldığını anlatan Spears, duruşma sırasında gözyaşlarını da tutamadı.

Spears’ın yeni avukatı Mathew S Rosengart, söz alarak “Bay Spears’ın bugün neden vasilikten çekilmediği bir soru işareti. Spears’ın vasi olarak kalmasının Britney Spears’a fayda sağladığına inanan var mı? Eğer kızını seviyorsa, çekilmesinin zamanı geldi” dedi.

James Spears’ın avukatı Vivian Thoreen ise “Bay Spears, birinci günden bu yana sürecin içinde. 7/24 kızının yanında oldu. Kızını seviyor ve onun için en iyisini istiyor” dedi.

Spears’ın duruşması boyunca özgürlüğüne kavuşmasını isteyen hayranları mahkeme salonunun etrafında toplandı.

***

HAK ÖRGÜTLERİ HAREKETE GEÇMİŞTİ

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), 25 sivil haklar ve engelli hakları örgütüyle birlikte Britney Spears'ın vasilik işlemlerinde kendi avukatını seçme hakkını desteklemek amacıyla Los Angeles County Yüksek Mahkemesi'ne amicus curiae dilekçesi (davaya doğrudan dahil olmayan, ilgili konuda uzmanlaşmış bir kişi veya kuruluşun tavsiyesini içeren yasal belge) sunmuştu.

Independent Türkçe'nin haberine göre; 12 Temmuz Pazartesi günü sunulan belgede, "Burada olduğu üzere, vesayet altındaki kişinin bu yöndeki arzusunu ifade etmesi ve yeterliliğe sahip olması halinde kendi avukatını seçmesinin sağlanmasının önemine" işaret edilmişti.

ACLU'nun Engelli Hakları Projesi'nde kurum avukatı olarak görev yapan Zoe Brennan-Krohn, açıklamasında "Britney Spears kendi avukatını seçmek istediğini söyledi. Mahkeme bu isteğe saygı göstermeli" demişti.

Brennan-Krohn "Mahkeme, Spears'ın bu seçimi anlamlı biçimde yapması ve belirttiği amacı, yani vasilikten çıkmayı elde edebilmesi için ihtiyaç duyduğu araçlara erişim sağlamalı" demişti.

ACLU'nun Engelli Hakları Projesi avukatı "Spears'ın avukat seçme hakkı, ABD Anayasası'nın 6. Ek Maddesi'nde belirtilen avukatlık hakkının temel ilkesi olmakla kalmayıp, aynı zamanda kişisel özerklik ve temsil ilkeleriyle de tutarlıdır" diye konuşmuştu.

Zoe Brennan-Krohn "Kaliforniya Yüksek Mahkemesi, Spears'ın özerkliğini ve engelli kişilerin kendi topluluklarının aktif üyeleri olarak bağımsız ve özerk hayatlar sürme haklarını kabul etmelidir" açıklaması yapmıştı.

***

SPEARS'IN VASİLİK DAVASI

Spears, geçen ay mahkemede ifade verdiğinde vasiliği sonlandırmak için bir dilekçe verebileceğini “bilmediğini” söylemişti. Spears’ın avukatının bu konuda eksik bilgi verdiğine ilişkin sour işaretleri oluşmuştu. Ingham’ın son yıllarda Spears’ın isteklerine rağmen resmi bir başvuruda bulunmadığı tespit edilmişti.

Şarkıcı Britney Spears, geçen hafta ilk kez mahkemede ifade vererek, bütün hayatının babası tarafından kontrolünde olduğunu, babası zoruyla ilaç kullanmak zorunda kaldığını söylemişti. Spears ilk defa "Hayatımın kontrolünü geri istiyorum" demişti. Spears'ın avukatlarının vasiliğin sonlanması için verdiği son dilekçe de reddedilmişti.

Britney Spears, 2007'de geçirdiği ruhsal sorunların ardından tedavi görmüştü. Babası James Spears, 13 yıldır şarkıcının vasisi konumunda hayatının kontrolünü elinde tutuyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun