birgün

13° SİSLİ

GÜNCEL 12.10.2018 08:20

Brunson davasında karar: Serbest kaldı

ABD'li pastör Andrew Craig Brunson'un İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, Pastör Brunson'u 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı; ev hapsi ve yurt dışı yasağını kaldırdı. Tutukluluk süresi göz önünde bulundurulan Brunson, serbest bırakıldı

Brunson davasında karar: Serbest kaldı

İzmir’de, 'FETÖ ve PKK adına suç işlediği' ve 'casusluk yaptığı' iddiasıyla tutuklanan ve daha sonra ev hapsi tedbiri uygulanan ABD'li pastör Andrew Craig Brunson'un davası, İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, Pastör Brunson'u 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı; ev hapsi ve yurt dışı yasağını kaldırdı. Tutukluluk süresi göz önünde bulundurulan Brunson, serbest bırakıldı.

DURUŞMADAN DETAYLAR

 • Kararı yorumlayan Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt şöyle konuştu:
  ''Dağ fare doğurdu gibi bir şey. Müvekkilimin bu kadar mağdur edilmesine Türkiye'nin bu kadar mağdur olmasına ilişkilerin bu kadar gerilmesine hiç gerek yoktu. Verilen hükmü de kabul etmiyoruz. Temyiz edeceğiz, itiraz haklarımızı kullanacağız. Keşke bunların hiçbirisi yaşanmadan tutuksuz bir şekilde yargılanabilseydi, böyle bir krize dönüşmeseydi.” Halavurt ayrıca, müvekkilinin ABD'ye gideceğini düşündüğünü söyledi.
 • Tutukluluk süresi göz önünde bulundurulan Brunson, serbest bırakıldı.
 • Mahkeme, Pastör Brunson'u 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı; ev hapsi ve yurt dışı yasağını kaldırdı.
 • Hâkimler ve Savcılar Kurulu Başkanvekili Yılmaz, Brunson davasıyla ilgili, "Mahkemenin kararına güvenelim, izleyelim. En adil sonuca onlar varacaktır." dedi.
 • Mahkeme, kararın açıklanması için duruşmaya ara verdi.
 • Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Brunson için adli kontrol şartlarının kaldırılmasını ve ''örgüte üye olmak''tan 5 ila 10 yıl arasında hapis talep etti. Alt sınırdan ceza verilirse Brunson'ın yattığı süre de göz önüne alınarak tahliye edilmesi bekleniyor.
 • NTV'nin aktardığına göre, esas hakkındaki mütalaasını vermeye başlayan savcı, soruşturmanın genişletilmesi talebi olmadığını bildirdi.
 • Savcı, esas hakkındaki mütalaasını vermeye başladı.
 • İzmir'de 4. kez hakim karşısına çıkan ABD'li rahip Brunson'ın kimlik tespitinin yapılmasıyla duruşma başladı. Duruşma, verilen 1 saatlik aranın ardından devam ediyor.
 • NTV Ege Temsilcisi Merih Ak'ın aktardığına göre, Brunson aleyhine tanık olan bir kişi, önceki ifadesini değiştirdi. Levent Kalkan adlı tanık, yüzleştirme sırasında önceki duruşmada bulunduğu açıklama sorulduğunda, "Sayın başkan böyle bir ifadede bulunmadım, beni yanlış anlamışsınız önceki ifadede" dedi.
 • Sözcü'nün aktardığına göre, duruşmanın kilit isimlerinden olan Levent Kalkan iddianamedeki 15 Temmuz darbe girişimine katılan bazı FETÖ'cülerin Brunson'ın dua evinde saklandıklarını duyduğunu ve bunu Yılmaz Demircan adlı kişiden duyduğunu söylemişti. Mahkeme Demircan'ı çağırdı ve Kalkan ile yüzleştirdi. Demircan mahkemede "Bu evde ben sadece Korelileri gördüm" dedi. Mahkeme başkanı Kalkan'a "Hani FETÖ'cüler burada kalmıştı demiştin" deyince de Kalkan ilginç bir yanıt verdi ve "Sayın Başkan ben böyle bir şey söylemedim" dedi
 • Kalkan önceden Brunson'ın yardımcısı olduğunu söylediği Agit adlı PKK'linin "PKK'nın bombacısı" olduğunu ve 8 yıl eylemlere katıldığını ve bunu da bir diğer ev arkadaşı olan Volkan Sürer'den duyduğunu söylemişti. Mahkemeye getirilen Sürer'e Kalkan'ın iddiası soruldu.
 • Sürer de "Ben böyle bir şey bilmiyorum, aslında ondan duymuştum bu iddiayı" dedi. Sürer'in konuşması üzerine Kalkan "Çok şaşırdım" dedi. Ardından Sürer verdiği ifadesinde "Ben bombacı mombacı görmedim, ben bomba yapıldığını oda görmedim. Ben terörist de görmedim. Benim için Tüm Suriyeliler teröristtir. Ben milliyetçi biriyim" dedi.
 • Tanıklardan Büşra Fatma Ün de ifadesini değiştirerek, "Ben Brunson'ı tanımıyorum. Dosya'daki suçlamaları bilmiyorum" dedi.
 • Duruşmaya ara verildi.
 • İzmir'de 4. kez hakim karşısına çıkan ABD'li rahip Brunson'ın kimlik tespitinin yapılmasıyla duruşma başladı.

35 yıl hapis cezasıyla yargılanan pastör Brunson, kritik duruşma için sabah saat 05.30 sıralarında ev hapsinde bulunduğu İzmir’deki dairesinden polis araçları eşliğinde alındı.

Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesinde kurulan İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde saat 10.30'da başlayan duruşmayı ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de izliyor.

Brunson, mahkeme salonunda sanık bölümüne alınırken eşi Norine Brunson ve avukatı İsmail Cem Halavurt da kendilerine ayrılan bölüme geçti.

Davayı izleyenler arasında New York Hristiyan Kilisesi pastörlerinden William Devlin de bulunuyor.

İzmir'de 4. kez hakim karşısına çıkan ABD'li papaz Brunson'ın kimlik tespitinin yapılmasıyla duruşma başladı.

Birçok yerli ve yabancı basın kuruluşu da salonun dışında mahkemeden çıkacak kararı bekliyor.

Brunson, İzmir’den Aliağa’ya götürüldüğü esnada özel harekat polisleri de eskort görevinde bulundu.

brunson-davasi-basladi-519770-1.

İDDİANAMEDE HANGİ SUÇLAMALAR VAR

FETÖ ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla 9 Aralık 2016’da tutuklanan ABD’li rahip Brunson hakkında hazırlanan iddianamede, Brunson’un "din adamı görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı" belirtildi.

Brunson’ın FETÖ’nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege Bölgesi imamı firari Bekir Baz ve yardımcısı Murat Safa ile ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’ suçlamasından yargılanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği de iddiaları da iddianamede yer aldı.

TRUMP'TAN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Trump'tan Brunson'ın serbest kalmasına ilişkin bir açıklama geldi. Trump, "Rahip Brunson hakkında çok sıkı çalıştık!" paylaşımını yaptı.

Trump ikinci bir tweet atarak "Düşüncelerim ve dualarım Pastör Brunson ile birlikte, tez zamanda sağ salim eve dönmesini umuyoruz" paylaşımını yaptı.

Trump, üçüncü mesajında "Pastör Brunson şimdi serbest bırakıldı. Yakın zamanda evde olacak" dedi.

BRUNSON, ABD'YE GİTMEK İÇİN UÇAKTA

Avukatı, serbest kalan Pastör Andrew Brunson'ın ABD'ye gitmek üzere uçağa bindiğini duyurdu.

AKP'DEN İLK YORUM

Yaklaşık 2 yıl tutukluluğun ardından ev hapsine alınan ABD'li rahip Andrew Brunson'ın 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılarak serbest bırakılması ve hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasının ardından AKP’den ilk yorum TBMM Başkanı Binali Yıldırım’dan geldi.

İsviçre ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda açıklamalarda bulunan Yıldırım, Brunson davasına ilişkin soruyu "Türkiye hukuk devletidir. Davanın, dosyanın içeriğini bilmiyoruz. Yargıçlarımız, savcılarımız hukuk devletinin kuralları içerisinde gereken kararı verecektir" diye yanıtladı.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN İLK YORUM

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Brunson kararıyla ilgili olarak "Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu Türkiye'de yargının tarafsız ve bağımsız olduğunu ortaya koymuştur" dedi.

Altun, "ABD başkanı Donald Trump'a bir kez daha hatırlatmak isteriz ki Türkiye demokratik bir hukuk devletidir ve Türk mahkemeleri bağımsızdır." diye konuştu.

Altun, "Türk mahkemeleri gibi Türkiye Cumhuriyeti devleti de hiçbir organ, makam, merci ya da kişiden talimat almaz." ifadelerini kullandı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı: Bu dava çok konuşuldu, daha da konuşulacak

Amerikalı pastör Andrew Brunson'ın serbest bırakılması ile ilgili olarak AKP'den ilk açıklama ise Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'dan geldi.

Hayati Yazıcı, "Bu dava çok konuşuldu, daha da konuşulacak bir dava dosyası" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan Brunson açıklaması: Darısı harp okulu öğrencilerinin başına

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson hakkındaki mahkeme kararına ilişkin, "Önce kararı görmemiz lazım. Hangi gerekçelerle bu kararın verildiğine bakmak gerekiyor. Darısı, harp okulları öğrencilerinin, er ve erbaşların başına. Onlar da inşallah kısa süre içinde tahliye olurlar." dedi. Kılıçdaroğlu, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneğince düzenlenen Yerel Yönetim Ödülleri Töreni öncesinde, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yargılandığı davada, hakkındaki adli kontrol hükümleri kaldırılarak 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'a ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, gün içinde katıldığı toplantıları hatırlatarak, mahkemeyi, ayrıntıları izleme fırsatının olmadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Önce kararı görmemiz lazım. Hangi gerekçelerle bu kararın verildiğine bakmak gerekiyor. Darısı, harp okulları öğrencilerinin, er ve erbaşların başına. Onlar da inşallah kısa süre içinde tahliye olurlar." değerlendirmesinde bulundu.

ABD Başkan Yardımcısı Pence: Pastör Brunson evine dönüyor

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Pastör Andrew Brunson'ın serbest bırakılmasının ardından Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

"Pastör Andrew Brunson evine dönüyor! Başkan Trump'ın güçlü liderliği ve milyonlarca Amerikalı'nın kararlı duaları sayesinde, bu masum, inançlı adam yakında evine dönmüş olacak"

BRUNSON'IN YURTDIŞI YASAĞI SİSTEMDEN DE KALKTI

İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nin rahip Andrew Craig Brunson hakkında hapis cezası kararı verip, ev hapsi ve yurt dışı çıkış yasağını kaldırmasının ardından, bu karar Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) üzerinden de yayımlandı. Böylelikle rahip Andrew Craig Brunson'un yurtdışına çıkışının önündeki son engel de kalkmış oldu.

BRUNSON HAVALİMANINA GİDİYOR

İzmir'de, FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına mahkum edilip, tahliyesine karar verilen ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson, ülkesine dönmek üzere Adnan Menderes Havalimanı'na gitmek için evinden çıktı.

BRUNSON HAVALİMANINDA

Rahip Brunson ve eşi, ABD'ye gitmek üzere evlerinden ayrılarak Adnan Menderes Havalimanı'na geldi. Brunson'ın evden çıktığı sırada ve havalimanı girişinde yoğun güvenlik önlemleri alındığı gözlendi.

TÜRKİYE'DEN AYRILDI

FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada hakkındaki adli kontrol hükümleri kaldırılarak 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilen ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson, özel uçakla Almanya'ya gitti.

TRUMP OVAL OFİS'TE AĞIRLAYACAK

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada da, "Rahip Brunson ABD Maryland'deki hava üssüne cumartesi gelecek" denildi. ABD Başkanı Donald Trump da rahip Brunson'u bugün Oval Ofiste ağırlayacağını açıkladı

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız