birgün

13° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 21.07.2021 23:08

BTS Havacılık Şubesi: İşten çıkarılan Pegasus emekçilerinin yanındayız

Sabancı’ya ait Pegasus Havayolları’nda işçilerin sendikalaştıktan sonra işten atılmasına tepki gösteren BTS Havacılık Şubesi, "Pegasus’ta gerçekleşen bu kıyıma sessiz kalmayacağız. İşten çıkarılan emekçilerle dayanışmamız net ve güçlü olacaktır" açıklamasını yaptı.

BTS Havacılık Şubesi: İşten çıkarılan Pegasus emekçilerinin yanındayız

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Havacılık Şubesi, Sabancı’ya ait Pegasus Havayolları’nda 40 işçinin işten atılmasına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, "Pegasus patronu bu kararından dönmeli, işten çıkarılan emekçilerin işe iadesi yapılmalı ve işçilerin sendikalı olma hakkına saygı duyulmalıdır" denildi.

İstanbul’da Sabiha Gökçen Havalimanı’nda Pegasus Havayolu işçileri ağır çalışma koşulları nedeniyle mayıs ayında Nakliyat-İş Sendikası ile örgütlendi. İşten çıkarma yasağının 1 Temmuz’da sona ermesiyle birlikte 40 işçi işten performans düşüklüğü bahane edilerek kovuldu.

BTS Havacılık Şubesi, işten çıkarmalara ilişkin açıklama yaptı.

"Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. bünyesinde çalışan 40 kadar emekçinin sendikalı oldukları için işten çıkartıldıklarını üzülerek takip ettik" denilen açıklamada, "Sendikalı çalışmak en temel anayasal haktır. Bu yasal hakkın kullanılmasını engellemek için çalışanların ekmekleriyle oynamak asla kabul edilemez" ifadeleri kullanıldı.

Açıklama, şöyle devam etti: "İşten çıkarılan çalışanların aldıkları maaş, asgari ücret ya da bir miktar üzeri iken emekçilerin sefalet koşullarına karşı sendikalı olmak istemeleri kadar doğal bir şey olamaz. Kaldı ki Pegasus çalışanları, yapılmayan ücret zamları, kesilen primler, ücretsiz izinler, çalışanların her geçen gün düşen reel alım güçleri, çalışma ortamından kaynaklanan olumsuzluklar ve onur kırıcı davranışlardan şikayet etmektedir."

"Pegasus patronları yayınladıkları reklamlarla mütemadiyen şirketlerini çok nezih ve saygın bir firma olarak göstermeye çalışsalar da gerçek durum budur" ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Anayasal haklarını kullanmak isteyen çalışanlar derhal işten çıkarılmıştır. Üstelik çalışanların yerlerini doldurmak için işe alım ilanları verilmiştir. Biz BTS’li emekçiler olarak Pegasus’ta gerçekleşen bu kıyıma sessiz kalmayacağız. İşten çıkarılan emekçilerle dayanışmamız net ve güçlü olacaktır. Ayrıca tüm havacılık camiasını işten çıkarılan emekçiler ve DİSK/Nakliyat İş Sendikası ile dayanışmaya davet ediyoruz. Pegasus patronu bu kararından dönmeli, işten çıkarılan emekçilerin işe iadesi yapılmalı ve işçilerin sendikalı olma hakkına saygı duyulmalıdır."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol