birgün

15° AÇIK

Bu ay bin 500 akaryakıt istasyonu kapanabilir

EKONOMİ 27.01.2022 07:39
Bu ay bin 500 akaryakıt istasyonu kapanabilir
Abone Ol google-news

EKONOMİ SERVİSİ

Akaryakıtta bayilerin kâr payı yeniden gündeme gelirken ay sonuna kadar bin 500 akaryakıt istasyonunun kapanabileceğini uyarısı geldi.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) Genel Başkan Yardımcısı Musa Ertaş, Nevşehir’de yaptığı açıklamada kasım ve aralık aylarında, dövizde yaşanan dalgalanmalar ve kâr paylarının düşük düzeyde kalması nedeniyle 800 bayinin kapandığını, olumsuzluğun sürmesi halinde bu ay sonuna kadar bin 500’e yakın istasyonun kapanabileceğini söyledi.


Ertaş, akaryakıt sektöründe ciddi bir zarar yaşandığını belirtti.

Kamu kesimiyle yapılan görüşmeler sonucunda süreç içerisinde kâr marjları konusunun çözüleceği hususunda cevaplar aldıklarını belirten Ertaş, "Biz bunda ısrarcıyız çünkü bugün yarı yarıya denilecek şekilde akaryakıt sektöründe fiyat artışı var. Akaryakıt bayilerimiz, dağıtıcı firmalardan satacağı ürünü almak için dört kişi bir araya geliyor, üç kişi bir araya gelip bir araçlık ürün alabiliyor. Artık bayilerimiz, ‘Bir arabayı göndereyim de ürünün tamamını alayım ve rafineriden getireyim' diye bir pozisyona giremiyor. Ciddi bir manada sermaye ihtiyacı hasıl oluyor" diye konuştu.

Döviz kurunda yaşanan ciddi dalgalanmaların vatandaşları olduğu gibi akaryakıt bayilerini de olumsuz etkilediğini belirten Ertaş, "Daha önceden hükümetimiz, özel tüketim vergisi ile dövizdeki artışla yaşanan zamları karşıladı, vatandaşa yansıtmadı. Bunun akabinde döviz kurunun yukarıya çıkmasıyla beraber tekrar hızlı bir iniş ile akaryakıt fiyatlarında da bir iniş söz konusu oldu. İnşallah bundan sonraki süreçte dövizin düşmesi ile birlikte akaryakıt ürünlerinin düşmesini biz istiyoruz" dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol