birgün

17° AÇIK

Bu belgeler savcılığı şaşırtacak

Fikirtepe’de Pana Yapı’nın mağdur ettiği kişiler, Raci Şaşmaz hakkında verilen ‘kovuşturmaya yer yoktur’ kararına tepkili. Savcılık, Şaşmaz’ın satış sözleşmelerinde imzasının bulunmadığını belirtse de belgeler bunun tam tersini söylüyor

GÜNCEL 13.08.2020 07:07
Bu belgeler savcılığı şaşırtacak
Abone Ol google-news

Uğur ŞAHİN

İSTANBUL Fikirtepe’de kentsel dönüşüm projesini gerçekleştirmeyen Pana Yapı firmasına ilişkin soruşturmada yapımcı Raci Şaşmaz hakkında verilen ‘kovuşturmaya yer yoktur’ kararına mağdurlar tepkili. Belgeler, “Sözleşmelerde Şaşmaz’ın imzasının bulunmadığı, bu nedenle bir sorumluluğu olmadığına” yönelik iddiaları yalanlıyor.

Pana Yapı A.Ş.’nin eski CEO’su Kürşat Coşkun Ufuk’un aralarında yer aldığı 7 kişi ‘dolandırıcılık’ ve ‘örgüt kurmak’ suçundan geçen günlerde tutuklandı. ‘Fikirtepe Çetesi’ denilen yapı cezaevine gönderilirken kentsel dönüşüm mağdurları bir konunun göz ardı edilmesinden şikâyetçi: Onlara göre Şaşmaz bu süreçteki tüm sorumluluğundan kurtulmak istiyor.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca açılan soruşturmaya ilişkin 23 Temmuz’da verilen kararda, “Raci Şaşmaz’ın 3’üncü şahıslara yapılan daire satışı işlemlerinde aktif rol almadığı, satış sözleşmelerinde imzasının bulunmadığı ve Şaşmaz’ın elden para aldığına yönelik beyan da olmadığı” aktarıldı.
Ancak 8 Mayıs 2018 tarihli bir satış sözleşmesi, savcılığın kararıyla çelişiyor. Belgeye göre Pana’yı temsilen “satıcı” olarak Şaşmaz’ın, alıcı olarak ise İyon Yöntem Şirketi’ni temsilen de İ.Y.’nin imzası bulunuyor.

Yine AKP’de milletvekilliği danışmanlığı yapan mağdurlardan Ö.L.E. de iddiaları yalanladığı Emniyet ifadesinde şöyle diyor: Selimoğlu Yapı ve Pana Yapı Çelik yetkilisi olarak bildiğim Raci Şaşmaz’a, Kürşat Coşkun Ufuk, Necdet Yalçın, Murat Aydınlı isimli şahısların huzurunda elden miktarını hatırlamadığım meblayı teslim ettim. Şaşmaz’la parayı alırken, ‘Bir an önce inşaat bitecek, hepimiz buraya yatırım yaptık, merak etmeyin’ diyerek sohbet ettik. Bununla ilgili senet ve dekontlar mevcuttur.”

‘BU İŞTE BİR GARİPLİK VAR’

Leke Fikirtepe Platformu Sözcüsü Engin Akgüzel, “Fikirtepe’de Pana-Selimoğlu şirketi tarafından mağdur edilenler olarak yaşanan süreci hayretle izliyoruz” dedi. Savcılığın Şaşmaz hakkında verdiği ‘kovuşturmaya yer yoktur’ kararını anlayamadıklarını belirten Akgüzel, “Biz arsa sahipleri, projeden daire satın alanlar ve taşeron firma alacaklıları yaptıkları suç duyurularında Şaşmaz’ın şirketlerin mal varlıklarını düşük bedellerle kendi yakınlarına dağıttığını, böylelikle şirketin içini boşalttığını, borsada çok para kazanıp, ‘İnşaatları yapacağım’ söylemiyle binlerce insanı mağdur ettiğini belgeleriyle beraber savcılığa verdik. Bizlerin iddiaları ile savcılığın araştırdığı şeyler birbirini tutmuyor” dedi.

Akgüzel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Savcılık Şaşmaz’ı satış, pazarlama, finans ve muhasebe bölümlerinde aktif rolünün bulunmadığını belirtmiş. Bu doğru değil. Raci Şaşmaz’a para verdiğini Emniyet’te verdiği ifadesinde belirten birçok mağdur var. Raci Şaşmaz tarafından yapılan birçok satış işlemi varken ve şirketin tüm genel kredi sözleşmelerinde imzası olmasına rağmen bunlar neden iddianameye geçmemiş anlayamıyoruz.”

bu-belgeler-savciligi-sasirtacak-768006-1.

bu-belgeler-savciligi-sasirtacak-768007-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol