birgün

11° PARÇALI BULUTLU

Bu bir hınç davası

Amasra’da termik santral kurma hayali, halkın direnişiyle yıkılan Hattat Holding’in Belediye Başkanı Çakır’a açtığı 1 milyon liralık tazminat davası ertelendi. Çakır, “Bu dava hınç alma operasyonu” dedi.

ÇEVRE 22.12.2021 10:17
Bu bir hınç davası
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Bartın’ın Amasra ilçesinde termik santral kurmak isteyen Hattat Holding’in Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır’a açtığı 1 milyon TL’lik tazminat davasının ilk duruşması dün görüldü. İstanbul Çağlayan Adliyesi 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşma, 1 Mart 2022 tarihine ertelendi.

Belediye Başkanı Çakır, Hattat Holding’e bağlı HEMA şirketi ile ortaklık görüşmesi yapan Çinli firmaya mektup yazdı. Çakır, şirketten duydukları rahatsızlıkları belirterek Çinli firmaya Amasra’ya gelmemelerini istemişti. Bunun üzerine Bartın’da termik santral kurmak isteyen ancak bölge halkının büyük direnişi sonucu iptal edilen projenin sahibi Hattat Holding, ‘ticari itibarını zedelediği’ iddiasıyla Bartın Platformu Eşsözcülüğünü yürüten Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır’a ve Amasra Belediyesi’ne ‘1 milyon liralık tazminat davası açtı. İlk duruşması görülen ve ertelenen davanın ardından BirGün’e konuşan Çakır, “Biz bu davayı hem sindirme istediği hem de hınç alma operasyonu olarak görüyoruz. Toplumsal muhalefetin direncini kırmak için yapılmış bir hamle olarak okuyoruz. Baştan beri söylediğimiz gibi kömür çıkartılacaksa kamu eliyle yapılmalı. Ve biz termik santrala şimdiye kadar geçit vermedik, şimdiden sonra da vermeyiz” ifadelerini kullandı.


AMAÇ MÜCADELEYİ CEZALANDIRMAK

Dava öncesinde ise adliye önünde bir basın açıklaması yapıldı. Bartın Platformu’nun yaptığı açıklamaya İstanbul Bartınlılar Derneği, Kuzey Ormanları Savunması, Karadeniz İsyandadır, Greenpeace, Tema Vakfı, Türkiye Ormancılar Derneği, Loç Vadisi Dayanışması, Yeşil Yaşam İnisiyatifi, Sol Parti Parti Meclisi üyesi Alper Taş ve CHP Amasra İlçe Başkanı Seyhan Bilgin de destek verdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: Hattat Holding’in tüm hukuksuz girişimlerine karşı açılan 10’u aşkın dava zaferle sonuçlanmış ve en son Danıştay 6. Dairesinin, 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’na termik santralin işlenmesini sağlayan değişikliği iptal etmesiyle Amasra’da termik santral haritadan silinmiştir. Bizlerden 1 milyon TL talep edilen bu davanın asıl amacı; Bartın-Amasra halkının geçtiğimiz süreçte hukuki zaferle sonuçlanan termiksiz yaşam mücadelesini cezalandırmak ve mücadele edenleri sindirmektir.” Haber Merkezi

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol