birgün

12° HAFİF YAĞMUR

ÇALIŞMA YAŞAMI 08.07.2020 08:51

Bu da işçinin kıdem yasası

Bu da işçinin kıdem yasası

EMEK SERVİSİ

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, iktidarın kıdem tazminatının gaspına yönelik girişimlerine karşı Meclis’e kıdem tazminatı hakkını güvence altına almayı amaçlayan 8 maddelik bir yasa teklifi verdi.

Girgin’in verdiği bilgilere göre bu teklifle;

♦ Kıdem tazminatının çalışma yılı şartı aranmaksızın kullanabilen bir hak olması,

♦ Her türlü işten ayrılma durumunda işçiye kıdem tazminatının ödenmesi,♦ Kıdem tazminatı başta olmak üzere tüm işçi alacaklarının tüm imtiyazlı alacaklar içinde öncelikli alacaklar olarak ödenmesi,

♦ İşverenin ödeme güçlüğüne düşmesi durumunda kıdem tazminatı hakkının güvence altına alınması için 173 sayılı ILO sözleşmesinin onaylanması,

♦ Sendikal barajlar ile örgütlenmenin ve grev hakkının önündeki tüm engellerin kaldırılması hedefleniyor.

CHP’li Girgin, “İşçilerin yüzde 86’sının kıdem tazminatına ulaşamadığı gerekçesiyle böyle bir düzenlemeye ihtiyaç olduğunu söylüyorlar. İşçi kıdem tazminatını alamıyorsa iktidarın görevi bunun ödenmesini sağlamaktır. Bu bahane ile kıdemi tırpanlamak değildir” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız