birgün

31° AZ BULUTLU

Bu da yolcu garantili teleferik

Afyonkarahisar Kalesi’ne yapılacak yolcu garantili teleferik için 27 Nisan’da ihale düzenlenecek. CHP Afyon İl Başkanı Görgöz: Proje için kent peşkeş çekiliyor

SİYASET 18.04.2022 06:39
Bu da yolcu garantili teleferik
Abone Ol google-news

Berkay SAĞOL

AKP’li Afyonkarahisar Belediyesi, ekim ayındaki meclis toplantısında oy çokluğuyla kabul edilen yolcu garantili teleferik için ihaleye çıkıyor. Yıllık 140 bin yolcu garantisi verilen teleferiği ayda 11 bin 666 kişinin, günde ise en az 388 kişinin kullanması gerekiyor. 226 metre yüksekliğinde ve 701 basamağı olan kaleye teleferik yapılmasının, tarihi dokuya zarar verip vermeyeceği de belirsizliğini koruyor.

Belediyenin yayımladığı ilana göre; ihale 27 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Şartnamede verilen bilgilere göre de Afyonkarahisar Kalesi’ne yapılacak tek halatlı, çift yönlü, ikişer kabinli, 2 gruplu, 8 kişilik kabinli, sabit klemensli teleferik tesisi ile Afyonkrahisar Kalesi çevre düzenleme projesi kapsamında bulunan seyir terası, ahşap yürüme yolları, büfe ve teleferik alt istasyonu bölgesindeki otopark, günübirlik ve gelir getiren ticari ünitelerin yapımı ve 25 yıl süreyle işletilmesi işi kapalı teklif usulüyle ihale edilecek.

Garantiye karşıyız

CHP Afyon İl Başkanı Yalçın Görgöz ise projeye tepki göstererek, “Afyon’un yararına olan her yatırımı destekleriz ancak en başta dediğimiz belediye bu yatırımları kendi öz kaynaklarıyla yapmalı. Yap, işlet, devret modeliyle gerçekleştirilen yolcu garantili projelerin sonuçları ortada. Konuyla ilgili 140 bin yolcu garantisini nasıl, neye göre verdiniz? Diye sorunca ‘Bunlar hesap bilmiyorlar’ gibi cevaplar aldık. Afyon’da yılın en az 6 ayı kış ve hava çok soğuk oraya insanlar ne zaman çıkacaklar? Biz bu yüzden yolcu garantisine karşıyız” ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar Kalesi ve o bölgenin 1. Derece sit alanı olduğuna dikkat çeken Görgöz, “Bölge Afyon'un ilk kurulan ve yerleşim yeri olan bir yer. Bu yüzden kale ve çevresi korunması gereken alan. Oraya büfe ve ticari tesis yapmak ne kadar etik? Tarihi dokuyu korumak çok önemli. Projeyi savunmak için ‘Kalenin çevresinde mahalleleri hareketlendireceğiz’ diyorlar ama bu proje oraya fayda sağlamayacak. Mahallelere de faydalı olması için başka bir proje düşünülebilirdi. Teleferik projesi bu haliyle yine yandaş bir müteahhite peşkeşten başka bir şey olmayacak” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol