birgün

11° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN PAZAR 14.01.2018 11:22

Bu hafta ne bulduk, ne öğrendik? Plüton yolculuğu 12 yıl önce başladı

Bu hafta ne bulduk, ne öğrendik? Plüton yolculuğu 12 yıl önce başladı

Uzay sondası New Horizons, 19 Ocak 2006’da Plüton’a doğru yolculuğuna çıktı. İnsansız olarak uzaya gönderilen New Horizons, ‘cüce gezegen’ Plüton ve uydularına uçuş yapacak ilk uzay aracıdır.

15 Ocak: Ünlü müze halka açıldı

bu-hafta-ne-bulduk-ne-ogrendik-pluton-yolculugu-12-yil-once-basladi-413964-1.
Dünyanın en önemli müzelerinden biri olan British Museum, 14 Ocak 1759’da halka açıldı. British Museum, hekim ve doğabilimci Sir Hans Sloane’un (1660-1753) biriktirdiği ünlü bir kitap, elyazması ve doğa tarihi nesneleri koleksiyonunun hükümet tarafından satın alınmasıyla 1753’te kuruldu. Oxford kontları Edward ve Robert Harley’nin daha önce miras bıraktıkları önemli elyazması kütüphanesi ve Sir Robert Bruce Cotton’ın (1571-1631) bağışlamış olduğu elyazmaları, sikkeler ve antikalar da Sloane koleksiyonuna katıldı. II. George’un, Krallık Kütüphanesi’ni 1757’de armağan etmesinden iki yıl sonra müze, Bloomsbury’deki Montagu House’da halka açıldı. İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan British Museum’da, dünyanın çeşitli coğrafyalarından getirilen seçkin Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonları sergileniyor.

16 Ocak: Lussac 7 bin metreye yükseldi

bu-hafta-ne-bulduk-ne-ogrendik-pluton-yolculugu-12-yil-once-basladi-413965-1.
Fransız fizikçi Joseph Louis Gay-Lussac, takvim yaprakları 16 Ocak 1804’ü gösterdiğinde hidrojen balonu içinde 6 bin 5 metreyi aşarak, sonraki 50 yıl içinde kırılamayacak olan bir rekora imza attı. Gay-Lussac, Fransız kimyager ve fizikçidir. Balonla yaptığı uçuşta, atmosferi araştırdığından, farklı yüksekliklerden hava örnekleri alarak sıcaklık ve nemlilikteki farklılıkları gözlemlemeye çalışmıştır. Genellikle gaz yasalarıyla ilgili çalışmalarıyla anılır. Bunun dışında, alkol-su karışımlarıyla yaptığı çalışmalarının ardından bir takım alkollü içkilerin alkol oranlarını ölçmüştür. Gay-Lussac, 1802’de, Jacques Charles’ın çalışmalarını kullanarak, günümüzde Charles yasası olarak bilinen yasayı formülize etmiştir.

18 Ocak: Cook Hawaii’ye ulaştı

bu-hafta-ne-bulduk-ne-ogrendik-pluton-yolculugu-12-yil-once-basladi-413966-1.
İngiliz kaşif James Cook, 18 Ocak 1778’de Hawaii’ye ulaştı ve Hawaii Adaları’na ulaşan ilk Avrupalı oldu. Daha sonra Afrika’nın güney ucunu dolaşarak, Hint Okyanusu’na yöneldi. Kuzey Amerika’yı keşfetmek üzere doğuya yöneldiğinde, bilmeden Juan de Fuca Boğazı’nı geçti. Kuzey Buz Denizi’ne ulaşmayı hedeflediğinde dev buz kitleleri yolunu kesti ve Hawaii’ye geri döndü. Geminin teknelerinden birinin çalınması üzerine yerlilerle çıkan tartışmada Cook öldürüldü.

19 Ocak: Horizons aracı yola çıktı

bu-hafta-ne-bulduk-ne-ogrendik-pluton-yolculugu-12-yil-once-basladi-413967-1.
NASA’nın uzay sondası New Horizons, 19 Ocak 2006’da Plüton’a doğru yolculuğuna çıktı. İnsansız olarak uzaya gönderilen New Horizons, ‘cüce gezegen’ Plüton ve uydularına uçuş yapacak ilk uzay aracıdır. 19 Ocak 2006’da başarıyla fırlatılmıştır. 28 Şubat 2007’de Jüpiter’in yanından geçen New Horizons’ın Güneş Sistemi’ni terk etmeden önce Temmuz 2015’te Plüton’a en yakın noktadan geçerek gezegenin yapısı ve atmosferini incelemiştir. Ayrıca, Plüton’un kaşifi Clyde Tombaugh’un küllerinin bir kısmı bu insansız uzay aracının içindedir. Uzay aracı New Horizon, 6 Aralık 2014 tarihinde bekleme modundan uyanarak Dünya’ya sinyal göndermiştir. 2015 Nisan ayı itibarıyla Yeni Ufuklar Uydusu Pluton ile ilgili düşük çözünürlüklü görüntüleri göndermiş ve bilgilerimizi tazelemiştir. Yeni ufuklar uydusu NASA’nın resmi sitesinden tam zamanlı incelenebildiği gibi 14 Temmuz 2015 tarihinde Plüton’a 12500 km mesafe uzaktan gönderdiği görüntüler National Geographic Channel’dan 14 Temmuz 2015 tarihinde izlenmiştir.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız