birgün

-5° AZ BULUTLU

SİYASET 13.12.2017 08:05

Bu kaçıncı tarih: Vize serbestisi 2018’de!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçen yıl “En geç Ekim 2016’da alacağız” açıklaması yaptığı vize serbestisi için bu kez, “2018’de süreç tamam” dedi

Bu kaçıncı tarih: Vize serbestisi 2018’de!

Yılan hikayesine dönen Avrupa Birliği ile ‘vize serbestisi’ hakkında yeni bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sürecin 2018 yılında tamamlanmasını beklediklerini söyledi. AKP, son 2 yılda vize serbestisi için birçok kez farklı tarihleri işaret etmişti.

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın soru önergesini yanıtlayan Dışişleri Bakanı, AB Vize Serbestisi Diyaloğunun, eş zamanlı şekilde Türkiye-AB Geri Kabul Anlaşması’nın (GKA) imzalandığı 16 Aralık 2013 tarihinde başlatıldığını, anılan tarihte uzlaşılan takvimde vize serbestisi sürecinin 2018 yılında tamamlanmasının öngörüldüğünü söyledi.

Defalarca tarih değiştirdiler
Çavuşoğlu’nun son açıklaması, son yıllarda vize serbestisi konusunda AKP’li isimlerin yaptığı diğer açıklamaları akla getirdi. Daha önce gelen açıklamalar ve tarihleri şöyleydi:

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: En geç Ekim 2016'ya kadar Türk vatandaşları için vize serbestisini bekliyoruz (30 Ağustos 2016)

AB Bakanı Volkan Bozkır: Vize serbestisi için istenen 72 şarttan 50 tanesini karşıladık. Hedefimiz Haziran ayı sonunda vizelerin kalkması. (4 Nisan 2016)

Başbakan Ahmet Davutoğlu: 2016 Temmuz ayı Schengen Bölgesi için vize muafiyeti talep ettik olumlu bakıyorlar. (19 Ekim 2015)

Türkiye'ye vize serbestisinin hazirandan önce uygulanmasını bekliyorum. 8 Mart 2016)

Biz haziranda vize muafiyetini alacağız arkadaşlar inşallah. (21 Nisan 2016)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol