birgün

18° AÇIK

Bu koşullarda uzmanlaşmak hayal olacak

Tıpta Uzmanlık Sınavı kontenjanları iki kat artırıldı. TTB’den Meltem Günbeyi, “Kısıtlı sayıda ameliyat yaparak, kısıtlı sayıda hasta takip ederek, gittikçe azalan eğitimci sayısıyla eğitim görecekler” dedi.

GÜNCEL 28.04.2022 06:30
Bu koşullarda uzmanlaşmak hayal olacak
Abone Ol google-news

Umut Can FIRTINA

Erdoğan’ın yurtdışına giden hekimleri hedef göstererek “Giderlerse gitsinler” sözlerinin ardından geçen günler Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) kontenjanları açıklandı. Geçen yıl 6 bin civarındaki kontenjan bu yıl 12 bini geçti. En çarpıcı artış oranı, kontenjanı 137’den 761’e çıkarılan radyoloji bölümünde yaşandı.

Onu, kontenjanı 98’den 544’e yükselen nörolojiyle 101’den 450’ye çıkarılan kulak burun boğaz (KBB) hastalıkları takip etti. Uzmanlık kadroları yüzde yüz artsa da bazı üniversite hastanelerine hiç kadro açılmadı. Şehir hastanelerindeyse oldukça önemli kadrolar açıldı.

Türk Tabipler Birliği (TTB), kontenjan tablosunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle 25 Nisan’da Danıştay’a başvuru dilekçesi verdi.

Verilen dilekçede şu ifadeler yer aldı: “Kuralsız ve çarpıcı biçimde kontenjanların artırılması, nitelikli bir uzmanlık eğitimi verilmesine engel olarak toplum sağlığına zarar verebilecek, kişilerin yaşam hakkını ihlal edecektir. Söz konusu hizmetin sağlık hizmeti olduğu ve bu hizmetin özelliği dolayısıyla vazgeçilmezliği ve ertelenemezliği gözetildiğinde davaya konu işlem, telafisi imkânsız zararları beraberinde getirecektir. Ayrıca üniversitelerin kurumsal ve bilimsel özerkliğini ortadan kaldıran bu işlem, araştırma faaliyetlerine ayrılan az zamanı da yok ederek bu faaliyetlerin tümüyle durmasına yol açacak, bağımsız üniversiteleri ve akademik ortamı geri dönüşsüz bir biçimde tahrip edecektir.”

NİTELİK DÜŞECEK

Kontenjanlara ilişkin değerlendirmelerini aktaran TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Meltem Günbeyi, tıp ve tıpta uzmanlık eğitimlerinde uzun süredir yaşanan niteliksizleşmeye dikkat çekerek “Bizim TTB olarak savunduğumuz, hasta olmama üzerine kurguladığımız sağlık sistemini şu an iktidar tam tersine, hasta olma üzerine, fazla talep üretip ve bu talepten kar etmek üzerine bir sistem kurdu. Şehir hastanelerinin belli sayıda hastayı karşılaması gerek. Şirketlere bunun garantisini veriyor. Bunu karşılayacak yeterli bir hekim kitlesi yok. Kamuda, ellerinde hekim tutamıyorlar. Hekimler istifa ediyor. Özlük haklarımızda kayıplar olduğu için çok ciddi bir özele kaçış var. Bunun sonucunda uzman sayısını artırarak tampon yapmaya çalışıyorlar” diye konuştu.

AKP iktidarının ‘kuyruk dönemini bitirdik’ söylemlerinin tam tersine, hastanelerde ‘sanal kuyruklar’ oluştuğunu belirten Günbeyi “İnsanlar aylarca ameliyat, muayene günü alamıyorlar. Biraz da bu tepkiyi azaltmak, sağlıkta yaşanan krizin üstünü örtmek için atılmış bir adım. Ancak umurlarında olan da halkın iyi bir sağlık hizmeti alması değil. Umurlarında olan sarmal kuyruklar oluşmaması, daha fazla sağlık talebi olması, daha fazla işlem yapılması ve böylece daha fazla gelir aktarımı olduğu için, daha fazla insanın daha ucuz iş gücüyle çalıştırılmasıdır” dedi.

KISITLI AMELİYAT

Günbeyi bunun sadece hekimleri değil, tüm toplumu ilgilendiren bir karar olduğunun altını çizerek “Tıp lisans eğitiminde yaşanılan şeyi uzmanlıkta da yaratmaya çalışıyorlar. Tıpta hasta odasında hoca hastayı anlatırken, odada 15 öğrenci olduğu için siz hastayı, hastalığı öğrenemiyorsunuz. Tıp eğitiminin vazgeçilmezi olan ‘hastaya dokunma’yı yapamıyorsunuz. Laboratuvarlar çok eksik. Benzerini tıpta uzmanlık eğitiminde yaşayacağız. Kısıtlı sayıda ameliyat yaparak, kısıtlı sayıda hasta takip ederek, gittikçe azalan eğitimci sayısıyla eğitim görecekler. Sağlık hizmetlerinde ciddi bir nitelik düşüşü yaşanacak. Toplumun bilmesi gereken aldıkları gerçek bir sağlık hizmeti değil” ifadelerini kullandı.

bu-kosullarda-uzmanlasmak-hayal-olacak-1009038-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun