birgün

24° HAFİF YAĞMUR

EKONOMİ 16.04.2021 09:44

Bu operasyonu kim adına çektiniz?

Kavcıoğlu başkanlığında dün ilk kez toplanan Para Politikası Kurulu Naci Ağbal’ın son faizine dokunamadı. Bir ay önce Merkez Bankası politika faizini yüzde 19’a çıkarmış, ardından Başkan Naci Ağbal görevden alınmıştı. Merkez Bankası’na çekilen operasyonun kime yaradığı ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Bu operasyonu kim adına çektiniz?

EKONOMİ SERVİSİ

Bundan yaklaşık 1 ay önce 18 Mart’ta Merkez Bankası aylık toplantısında politika faizi yüzde 17’den yüzde 19’a çıkarıldı. Böylece dolar kuru 7,51 TL seviyesindeyken 19 Mart’ta 7,28’e kadar geriledi. Aynı gün Yeni Şafak, Merkez’in kararını manşetine taşıdı ve “Bu operasyonu kimin adına çektiniz” başlığını kullanarak Naci Ağbal’ı hedef tahtasına oturttu.

Gazete, manşette “Merkez Bankası’nın Türkiye’nin büyümesini frenleyecek bu operasyonun kim veya kimler adına ve hangi amaçla çektiği merak ediliyor” diyerek bankanın dış güçlerin maşası olduğu ima etti. Bu operasyonel manşeti takip eden saatlerde Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın sürpriz biçimde görevden alındığı ve yerine Yeni Şafak yazarı Şahap Kavcıoğlu’nun atandığı duyuruldu. Piyasaların kapalı olduğu hafta sonuna denk gelen bu karar şok etkisi yarattı ve tüm gözleri piyasaların açılacağı haftanın ilk işlem günü olan 22 Mart Pazartesi’ye kilitledi.

Cuma günü 7,28 olan dolar kuru 22 Mart pazartesi 8,47 TL’ye kadar yükseldi. Türkiye’de de piyasaların açılmasıyla Türk Lirası’nda yüzde 10’a yakın değer kayıpları gözlendi. Bu süreçte gerilim tırmanırken, gözler 15 Nisan’a çevrildi. Dünkü kararla Naci Ağbal’ın bıraktığı politika faizi olan yüzde 19 teyit edildi ve politika faizi değiştirilmedi. Saray’ın atama kararı sonrası elde kalan ise bir ekonomik kabus oldu. Türkiye hem faizi hem de döviz kurlarını yükseltebildi. Bu ekonomik yıkımın sorumluluları ise sessiz.

***

Dolar 80 kuruş yükseldi

19 Mart’ta dolar kuru 7,28 TL’ydi. 15 Nisan’a gelindiğinde kur 8,08 TL’ye yükseldi. Dolar kurundaki 1 aylık değer artışı yüzde 11 oldu. Bu artış başta gıda fiyatları olmak üzere önümüzdeki günlerde fiyatlara da yansıyacak. Halkın yoksulluğu derinleşecek. Enflasyondaki artış faizleri daha da artıracak.

***

Hazinenin borcu 98 milyar TL arttı

Şubat sonu itibariyle Merkezi yönetimin döviz cinsinden 141 milyar dolar borcu bulunuyor. Bu nedenle dolar kurunda her 1 kuruşluk yükselmede Hazine’nin borcu da 1,41 milyar TL artıyor. 19 Mart’tan bu yana Hazine’nin borcu dolar kurundaki yükselme nedeniyle 98 milyar TL arttı. Pandemi destekleri bu paradan daha azdı.

***

Yenidoğan bebek 1180 lira daha borçlandı

Hazine’nin son 1 ayda borcu 98 milyar TL arttı. Bu artış 83 milyon yurttaş tarafından eşit finanse edildiği takdirde her bir yurttaşın 1180 TL ödemesi gerekiyor. Herkes bu parayı ödese sadece son 1 aydaki borç artışı ödenmiş oluyor. Bu nedenle vergi oranları artacak, köprüler otoyollar zamlanacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol