birgün

12° PARÇALI AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 18.10.2017 09:27

Bu sezon sahnelerde müzikal rüzgârı esiyor

Müzikli tiyatro kavramı 19. yüzyılın başında ortaya çıksa da 20. yüzyılın başlarından itibaren kısaca “müzikal” olarak anılmaya başlandı

Bu sezon sahnelerde müzikal rüzgârı esiyor

DERYA AYDOĞAN

Oyun müzikle buluşunca bildiğimiz hikâyeler etkisini bazen daha çok artırıyor. Açılan yaralar sanki müzikle iyileşiyor ve içselleştiriyor. Türkiye’de bu yıl sahnelenecek bazı müzikalleri sizin için derledik…

7 Kocalı Hürmüz müzikali
Farklı meslek ve tiplerden 6 kocası olan Hürmüz’ün yedinci kocasıyla evlenmesiyle yaşanan olayları mizahi bir dille anlatan “7 Kocalı Hürmüz” müzikali, iddialı bir kadroyla ve usta tiyatrocu Müjdat Gezen’in yorumuyla yeniden sahneye taşınıyor. Oyuncu kadrosunda; Müjdat Gezen, Birce Akalay, İlker Ayrık, Yonca Evcimik, Ercan Bostancıoğlu, Suzan Kardeş, Ömür Arpacı, Mehtap Ar, Arzu Okay, Can Bana, Aykut Taşkın, Barış Taşkın, Cengiz Okuyucu ve Cengiz Gezgin’in yer aldığı müzikalde Atilla Özdemiroğlu’nun ünlü bestesi “Yalnız Kullar (Tanrım)” parçasının yanı sıra Sadık Şendil’in vasiyeti üzerine İstanbul türküleri de yer alıyor. Usta oyuncu Müjdat Gezen’in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği, güçlü oyuncu kadrosu ve Barış Dinçel imzalı görkemli dekoruyla seyircisiyle buluşacak olan “7 Kocalı Hürmüz” müzikalinin prömiyeri, 28 Ekim 2017 Cumartesi günü gerçekleşiyor.

bu-sezon-sahnelerde-muzikal-ruzgari-esiyor-368220-1.

20 yıl aradan sonra “Markopaşa”
Türk Tiyatrosu’nun komedi dalındaki en büyük ustalarından Nejat Uygur tarafından uzun yıllar başarıyla sahnelenen “Marko Paşa” isimli oyun, günümüz yorumuyla Süheyl ve Behzat Uygur tiyatrosu tarafından, geleneksel Türk tiyatrosu ekolünde önemli bir yer teşkil eden operetlerinden bir örnek olarak sahnelenecek. Franz Von Schönthan ve Gustav Kadelburg tarafından yazılan oyun, Nejat Uygur tarafından Türkçeye ve geleneksel Türk Tiyatrosu’na uyarlandı. Markopaşa’da, 1920’li yılların sonunda İstanbul’da varlıklı ve despot bir Paşa ve ailesinin köşküne iç güveysi damat olarak alınan Hayrullah’ın, karısına âşık olmasına ragmen bir türlü aynı evin içinde kavuşamamasının hikayesi anlatılıyor. Süheyl & Behzat Uygur Tiyatrosu, Nejat Uygur’un uzun yıllar başarıyla oynadığı Markopaşa oyunu, 20 yıl aradan sonra 18 Ekim’de yeniden Çevre Tiyatrosu’nda...

Erdal Beşikçioğlu’ndan “Wolzac Masalı” müzikali
İnsan nedir? Biraz toprak, biraz toz, biraz et, biraz kan mı? İnsanı insan yapan nedir? Georg Büchner, dünya tiyatro literatürünün en önemli oyunlarından biri olan Woyzeckte insan olmak olgusunu, erdem, ahlak ve iyilik kavramları üzerinden sorguluyor. Her zaman zorunlu ve haklı görülen savaşta; yoksulluk, sınıf farklılıkları, toplum baskısı içinde insan, daha fazla uçuruma sürüklenmeden insan olabilmeyi ve insan kalabilmeyi ne kadar başarır? Gerçekliğin saptığı böyle kaypak bir dünyada insan ne içindir. Alman yazar Georg Büchner’in “Woyzeck” adlı oyununun rock müzikali uyarlaması Woyzeck Masalı’nın yönetmenliğini Erdal Beşikçioğlu yaparken, müzikalde sahneye çıkacak 38 oyuncuya 6 müzisyen eşlik ediyor. Müzikal, 26 Ekim Perşembe günü, Uniq Hall İstanbul’da sahnelenecek.

bu-sezon-sahnelerde-muzikal-ruzgari-esiyor-368221-1.

Hedwig ve Angry İnch Glam Rock Müzikali
Dünyanın dört bir tarafında defalarca sahnelenen Glam Rock Müzikali Hedwig ve Angry İnch, Doğu Alman trans şarkıcı Hedwig’in ve orkestrası Angry İnch’in dünya turnesini konu ediyor. Kült Broadway müzikali ilk kez Türkçe uyarlaması ile “Kazan Dairesi” bünyesinde geçtimiz sezonun en çok konuşulan oyunlardından olmuş ve farklı dallarda birçok tiyatro ödülüne layık görülmüştü. Barış Arman ‘ın yönettiği Yılmaz Sütçü ve Ayşe Günyüz’ün oynadığı Hedwig ve Angry İnch kasım ayının sonunda tekrar tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Hedwig: “Kız gibi bir oğlan çocuğu nasıl da komünist Doğu Berlin’den kaçıp uluslararası boyutta hiçe sayılmış bir şarkı yazarı olarak zar zor karşınızda durabiliyor? İşte bu akşam tam da bundan bahsedeceğim size... “diyor.

Şehir Tiyatroları’nda ‘Bizim Aile’
Yeşilçam’ın sevilen sinema filmi “Bizim Aile” müzikal olarak sahneye taşınıyor. Kasım ayı içerisinde prömiyer yapacak ve seyirci karşısına çıkacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol