Türkiye'de dört kişilik bir ailenin tatil yapması en ucuz şekilde asgari ücretin yaklaşık altı katını buluyor.

Bu yıl dört kişilik bir ailenin tatil masrafı 6 asgari ücreti buluyor

Pandeminin bitişiyle yabancı turistin akın ettiği tatil beldelerindeki fiyatlar alım gücü düşen yerli turistin cebini yakıyor. 5 yıldızlı otellerin fiyatı iki kişi için bir haftalık tatil 25-30 bin TL’den başlarken, bu rakamlar hem otele hem de destinasyona göre artış gösterebiliyor. Böylece yerli turist tatil tercihini daha düşük bütçeli tatil alanlarına çevirmek zorunda kalıyor.

Bloomberght’ten Cemre Nur Karaca’nın haberine göre, artan otel fiyatları nedeniyle karavana talep attı. Kiralık karavana olan ilginin yüzde 40-50 civarında arttığını söyleyen, Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği Başkanı İnan Ekici, “Karavan fiyatlarında maliyetler arttığından dolayı tüm sektörlerdeki gibi yüzde 50 oranında bir artış yaşandı. Ancak talepte de yüzde 40-50 oranında bir artış söz konusu. Türkiye’de karavan pazarı daha yeni yeni büyüyen bir sektör. Karavan park alanları gelişmeli ve artmalı böylelikle turizm sektöründe yeni bir alan kazandırmış olacağız. Hem milli gelire katkısı olacak hem de yabancı turistin ilgisini daha fazla çekmiş olacağız” dedi.

DÖRT KİŞİLİK AİLENİN TATİL MASRAFI 25 – 30 BİN

Ekici “Türkiye’de karavanla dört kişilik bir ailenin yaklaşık tatil masrafı 25 -30 bin TL’yi buluyor. Bugün karavan kiraları günlük 2 bin 500 – 3 bin TL arasında değişiyor. Yakıt masraflarını hesaplamak mümkün değil. Bazı aileler karavanla tur yapıyorlar. Bazları park alanlarında kalmayı tercih ediyor. Karavan park ücretleri bölgesine ve verdiği hizmete göre bir gecesi 45’TL’den başlayıp 200 TL’ye kadar çıkabiliyor. Haftalık park alanı kirası ve gıda maliyetini de hesaba katarsak 4 kişilik bir ailenin karavanla 1 haftalık tatili yaklaşık 25 -30 bin TL’yi buluyor” diye konuştu.

DÖRT KİŞİLİK KAMP TATİLİ MASRAFI 4 – 5 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

İki kişilik kamp çadırı 2021 yılında 300 – 450 TL iken 2022 yılında 650 TL’den başlayıp 8 bin 500 TL’ye kadar yükseliyor. Gecelik en düşük 45 TL’den başlayan kamp alanları 150 TL’ye kadar çıkabiliyor. Öte yandan otelde konaklamak isteyen yerli turist için butik ve apart oteller de bir alternatif. Butik oteller şehrine göre fiyat değişikliği gösterse de en uygunu 6 gecesi 4-5 bin TL’den başlıyor. Bu fiyatlara sadece oda kahvaltı dahil. Dolayısıyla dört kişilik bir ailenin tatil masrafı yemek hariç 9 bin 500-10 bin TL’ye geliyor.

BİR HAFTALIK TATİL EN AZ 22 BİN TL

Otobüs bileti en yakın mesafe 350 TL’den başlıyor. Dört kişilik bir ailenin gidiş dönüş 2 bin 100 TL yol masrafı oluşuyor.

Böylelikle dört kişilik bir ailenin tatil masrafı yaklaşık en düşük 22 bin liraya ulaşıyor. Bu harcamalar içinde, tekne turu, çocukların dondurma dahil eğlence ihtiyacı ve alkol bulunmuyor.

Antalya’ya merkeze yakın ilçelerde pansiyon ve butik oteller bir hafta, iki kişi için oda kahvaltı en düşük fiyat 2 bin 500 – 3 bin TL. Bu fiyat Kaş’ta Butik otellerin fiyatı 7 bin 500 – 8 bin TL’den başlıyor.

İzmir merkezde 4 bin 500 – 5 bin TL arası olan butik otel fiyatları Çeşme’de 6 bin 500 – 7 bin TL arası fiyatlardan başlıyor. Yerli turistin en sık tercih ettiği destinasyonlardan Kuşadası’nda ise butik otel fiyatları, 5 bin 500 – 6 bin TL’den başlıyor. Muğla Bodrum’da 5 bin 700- ve 8 bin TL, Marmaris’te 7 bin TL, Bozcaada’da 8 bin 500 TL, Fethiye Ölüdeniz’de 6 bin 600 TL, Balıkesir Ayvalık’ta 7 bin 500 TL’den başlıyor.