birgün

9° HAFİF YAĞMUR

Bu yönetmelik emekçiyi kanser eder

Sağlık Bakanlığı’nın gönderdiği genelgeye göre, radyoloji teknisyeni ve teknikerlerinin izinleri kısaltıldı. Tüm Radyoloji Teknisyenleri Derneği Başkanı Heybet Aslanoğlu, çalışanların kanser riskinin arttığına dikkat çekti.

ÇALIŞMA YAŞAMI 28.05.2022 06:30
Bu yönetmelik emekçiyi kanser eder AA
Abone Ol google-news

Berkay SAĞOL

Emekçilerin alım gücü düşerken çalışma koşulları ise ağırlaşıyor. Pek çok işkolunda çalışma süreleri uzuyor, performansın artırılması bekleniyor, daha çok üretim için daha fazla baskı yapılıyor. Sadece özel sektörde de değil kamuda çalışan emekçiler de benzer sorunlarla karşı karşıya. İktidar son olarak meslek hastalığı riski yüksek olan radyoloji teknisyenlerinin çalışma sürelerini artırmaya gitti. Radyoloji teknisyenlerine, yoğun radyasyona maruz kaldıkları ve arınmaları için verilen ve şua adı verilen izin günleri kısaltıldı.

Cumhurbaşkanlığı tarafından 26 Nisan tarihinde yayınlanan yönetmeliğin ardından, Sağlık Bakanlığı'nın il sağlık müdürlüklerine 12 Mayıs’ta gönderdiği genelgeyle sağlık emekçilerinin şua izinlerinde değişiklik yapıldı.

Değişiklikten önce radyasyon alanında çalışan tüm sağlık emekçilerine yıllık izin hakkına ek olarak dört hafta daha izin hakkı tanınırken, düzenlemeyle beraber sağlık emekçileri daha kısa süre izin kullanacak. Radyoloji uzmanları ise şua izinlerinden neredeyse hiç faydalanamayacak.

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (TÜMRAD-DER) Genel Başkanı Heybet Aslanoğlu, yayımlanan genelgeyle sağlık emekçilerinin 1 Ocak ile 26 Nisan arasında sadece 10 gün izin kullanabildiğini, 26 Nisan’dan yılsonuna kadar kullanma hakları olan 20 günlük şua izinlerinin bir sonraki yıla devredildiğini söyledi.

İşyerlerinde karışık bir durum olduğunu belirten Aslanoğlu, “Şu anda bütün izinler durduruldu. Bu izinlerin 2023 yılına aktarılmasıyla, 2023 yılındaki izinler de bir sonraki yıla ertelenmiş oldu. Arkadaşlarımızın 2022 yılına ait 20 günlük şua izinleri gasp edilmiş durumda. Özellikle özel hastanelerde arkadaşlarımızın yeni düzenlemelerle izne çıkmaları engelleniyor. Yetersiz sayıdaki sağlık emekçisine daha çok çalıştırma ve iş yaptırma peşindeler” dedi.

Aslanoğlu, şunları dile getirdi: “Radyoloji uzmanlarının ise şua izinleri tamamen ellerinden alınmış durumda. Radyoloji uzmanları yılın tamamını radyasyon alanlarında geçirmiyor. Başka alanlarda da çalışmalarını sürdürüyor. O yüzden onların izni tamamen gitti. Özlük haklarının gasp edilmesi insanları yeni arayışlara sevk edecek. Bu karar radyoloji uzmanlarının yurtdışına gidişini tetikleyecektir. Sağlık emekçilerinin şua izninin kısıtlanması kanser başta olmak üzere birçok hastalığın artmasına neden olacak. Şua izni bizim hakkımızdır ve izinlerimizin kısıtlanmasını kabul etmiyoruz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol