birgün

1° AÇIK

BİRGÜN EGE 22.01.2021 15:48

Buca Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi imzalandı

Buca Belediyesi’nde 1.300 personeli ilgilendiren toplu iş sözleşmesi ile en az ücret alan personelin maaşı 5 bin TL oldu.

Buca Belediyesi’nde toplu iş sözleşmesi imzalandı

BirGün/EGE

DİSK Genel İş Sendikası 5'nolu Şube’de örgütlü ve Buca Belediyesi’nin şirketi BUCAMAR’da görev yapan 1.300 personeli ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

Belediye ve sendika temsilcileri arasında anlaşmaya varılan iki yıllık toplu iş sözleşmesi kapsamında, belediyede çalışan emekçilerin en düşük aldığı ücret 5 bin TL olarak belirlenirken, personeller yevmiye primleri, gıda yardımı gibi çok sayıda sendikal hak kazandı.

Sözleşmede ayrıca Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç’ın talimatıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde belediyedeki kadın personellere, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ise engelli personellere prim verilmesi kararlaştırıldı.

Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, “Belediye başkanı olarak seçildiğimde ilk uğradığım yer temizlik işleri şantiyesi oldu. Orada, ‘ücretlerdeki adaletsizliği kaldıracağız’ diye söz vermiştik. Sahadaki emekçiye, parkları temizleyen, Buca’nın bütün çöpünü temizleyen, yağmur, çamur, kar dinlemeden bizlerin mutluluğu ve sağlığı için çalışan emekçilerimizin alın terlerini yerde bırakmayacağız dedik ve ne mutlu ki dediğimizi yaptık. Artık Buca Belediyesi’nde her hangi bir ücret adaletsizliği kalmadı” dedi.

DİSK Genel İş 5 No’lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara, “Ne yapılamaz dendiyse hepsini Cumhuriyet Halk Partili belediyelerle birlikte yaptık. Alkışlayın dostlar alkışlayın, çok iyi bir toplu iş sözleşmemiz oldu. 17 yıldır bu belediyede hizmet üreten 1.300 kardeşimiz ilk defa özgür bir toplu iş sözleşmesi yaptı. Az veren canından çok veren malından verir. En büyük teşekkürü son bir kez bizimle görüşen, tüm istekleri kabul eden, işçi dostu, emek dostu kardeşimiz yol arkadaşımız, bize candan veren belediye başkanımıza teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol